Бедствие!

Критична остава обстановката в страната след падналите проливни дъждове. Десетки са общините в България, в които е обявено бедствено положение.
Стотици хора са евакуирани. Пороите взеха и човешки жертви.
Наводненията прекъснаха движението по двете магистрали “Хемус” и “Тракия”, проблеми имаше и с железопътния транспорт. Движението по обходните маршрути също беше затруднено заради образувалите се свлачища.




Агенция “Фокус”
И кв. Челопечене е залят с вода

Лесновска река залива района на софийския квартал Челопечене, предаде репортер на Агенция “Фокус”. Огромен участък от пътя от караулката на разклона за Кремиковци е залят с вода. На места нивото на водата достига до ниво от 2-3 метра.
Изходът за магистрала “Хемус” е затворен за движение, пътищата са блокирани.
Както “Фокус” вече съобщи, река Искър залива Околовръстното шосе на столицата. В посока Нови Искър по Околовръстното шосе, малко след разклона за Мировяне, движението е отбито и затворено за движение. От другата страна на Околовръстно шосе след село Гниляне движението също се отбива.
В столицата продължава да вали проливен дъжд.


Агенция “Фокус”
Река Искър залива Околовръстното шосе на столицата

Река Искър залива участъци на Околовръстното шосе на столицата, предаде репортер на Агенция “Фокус”.
В посока Нови Искър по Околовръстното шосе, малко след разклона за Мировяне, движението е отбито и затворено за движение.
От другата страна на Околовръстното шосе след село Гниляне движението също се отбива.


Агенция “Фокус”
Втори БТР пътува към Кубратово за евакуиране на жителите на селото

Втори БТР пътува към Кубратово за евакуиране на жителите на селото. Както Агенция “Фокус” съобщи, голяма приливна вълна е заляла района селото около 00.00 часа тази нощ. Всички пътни артерии към село Кубратово са залети с вода.
Река Искър прелива и нивото на водата се покачва постоянно. Достъпът до селото е напълно отрязан. На място са пристигнали екипи на пожарната и полицията, както и “Жандармерията”.


Агенция “Фокус”
Близо метър вода е заляла центъра на Кубратово

Близо метър вода е заляла центъра на село Кубратово, съобщи репортер на Агенция “Фокус”. Голяма приливна вълна е заляла района на селото около 00.00 часа тази нощ. Реката е преляла над изградените диги.
Река Искър прелива и нивото на водата се покачва много бързо. Всеки момент се очаква достъпът до селото да бъде напълно отрязан. На място са пристигнали екипи на пожарната и полицията, както и “Жандармерията”. Мостът, който води към манастир “Свети Мина”, е под вода.


Агенция “Фокус”
Нивото на река Марица вече спада; обстановката в Пловдив се нормализира

Нивото на река Марица вече спада, обстановката в Пловдив се нормализира. Това съобщи за Агенция “Фокус” директорът на “Гражданска защита” в града инж. Атанас Атанасов.
Аварийните екипи на РЗПАБ, община Пловдив, “Гражданска защита” в момента работят на три места на дигите. Освен това се укрепват местата по бреговете на реката, които при просмукване на повече вода могат да доведат до заливане на участъци.
Източно и западно от града пътищата са затворени, западните покрайнини на Пловдив са наводнени с вода, чието ниво е 10-15 см. В централните части на града проблеми няма, обясни инж. Атанасов.


Агенция “Фокус”
Във Велинград е обявено бедствено положение

В община Велинград е обявено бедствено положение. Това съобщи за Агенция “Фокус” кметът Атанас Водев.
Снощи към 18 часа по решение на Кризисния щаб обявихме бедствено положение, каза Водев. Предприемат се спасителни дейности, като участие вземат и фирми и частни предприемачи.
Предстои разчистване на основните пътни артерии от и към Велинград. По предварителни данни ще са необходими месеци, за да бъдат възстановени щетите от образувалите се вследствие на падналите проливни дъждове свлачища. Единственият надежден начин да се стигне до Велинград в момента е през Ракитово-Батак, обясни Атанас Водев.
Нарушено е водоснабдяването и електрическото захранване. Още вчера бе затворен пътят Варвара – Велинград. Връзката със Сърница също все още не е възможна. Достъпът до Велинград и от Велинград на практика е блокиран.
Няма сигнали за пострадали хора или спешно нуждаещи се от помощ.


Агенция “Фокус”
Движението на влаковете между Карнобат и Бургас е прекъснато, над 800 пътници ще се извозват с автобуси

Движението на влаковете между Карнобат и Бургас е прекъснато, тъй като на две места е била отнесена баластовата призма на влаковия път, съобщиха от БДЖ. В резултат на поройните дъждове под железния път са се образували две ями – едната е с размери 8 метра дължина и 1.7 метра дълбочина, а втората е с размери 4 дължина и 1.5 метра дълбочина.
БДЖ са осигурили 10 автобуса за над 800 пътника от двата бързи и един ускорен бърз влак от София до Бургас и от двата нощни влака от Бургас за София. Автобусите транспортират пътниците между Карнобат и Бургас.
От компанията съобщиха още, че се отменя се движението на международния бърз влак от Бургас, който вози вагони за Москва, Будапеща, Прага и Братислава.


Агенция “Фокус”
Преди минути е било възстановено движението на влаковете в участъка между Своге и Лакатник

Преди минути е било възстановено движението на влаковете по едната железопътна линия в участъка между Своге и Лакатник, съобщи репортер на Агенция "Фокус". Влаковете преминават през участъка много бавно със скорост от около 25 км/ч.
Както "Фокус" съобщи, автобусите, осигурени от БДЖ за извозването на пътниците от засегнатите от дъждове и свлачища железопътни участъци в района между Своге и Лакатник не можеха да достигнат бедстващите хора заради това, че пътищата към Лакатник са залети. Това наложи незабавна промяна в схемата за движение на деветте автобуса.


Агенция “Фокус”
300 души са били евакуирани в община Белово заради поройните дъждове

Заради бедственото положение от снощи в община Белово са били евакуирани 300 души, от които 250 от града и 50 от село Сестримо, съобщиха за Агенция "Фокус" от Кризисния щаб в града. Окончателно са разрушени 15 къщи и над 50 стопански постройки. Прекъснати са водоснабдяването, телефонните връзки и електрозахранването в повечето селища на общината. Не работи помпената станция за питейна вода в гр.Белово, която е залята на площ от 4 дка. Прекъсната е линията Пловдив - София в района на гара Белово на разстояние от 1,5 км. Подкопани са устоите на два, жп моста и влаковата композиция Бургас - София не може да бъде изтеглена на безопасно място. Залети са обекти с основно икономическо и стопанско значение като "Енергоремонт", "БКС", "Белтранс" и "Родопи". Отнесена е значителна част от паважите и асфалтовите настилки на улиците в общината, а част от пътя Е-80 между село Сестримо и Габровица е подкопан. Най-трагично е положението в с. Голямо Белово, където придошлата река “Яденица” е отрязала достъпа на населението до обществени и търговски сгради и храна и минерална вода се доставят с бронирана кола на жандармерията. С помощта на Кризисния щаб са подсигурени храна, вода и подслон за евакуираните граждани. В наличност са 500 чувала с пясък за строеж на временни диги.


Агенция “Фокус”
Автобусите, извозващи заседналите пътници в Лакатник, не могат да ги достигнат заради залети пътища

Автобусите, осигурени от БДЖ за извозването на пътниците от засегантите от дъждове и свлачища железопътни участъци в района между Своге и Лакатник не могат да достигнат бедстващите хора заради това, че пътищата към Лакатник са залети, съобщиха от компанията. Това е наложило незабавна промяна в схемата за движение на деветте автобуса. В момента те транспортират пътници между гарите Своге и Елисейна, която е следващата гара след Лакатник. Влаковете от София по тази железопътна линия се движат до гара Своге, а съответно влаковете към София стигат до гара Елисейна.
От БДЖ съобщиха още, че нощният бърз влак от София до Варна, който по разписание трябва да премине по подбалканската линия през Карлово, ще се движи по маршрут София - Септември – Пловдив – Карлово – Варна. За пътниците от този влак са осигурени автобуси от София до Септември. Автобусите ще тръгват от Централна гара София съобразно часът на тръгване на влака по разписание.


Агенция “Фокус”
Огромно задръстване се е образувало на прохода Петрохан

Огромно задръстване се е образувало на прохода Петрохан в посока към София, предаде репортер на Агенция "Фокус". Автобус, пътуващ от Варна за София, вече десет часа не може да стигне до столицата заради блокирането на автомагистрала “Хемус” от свлачище.
Както “Фокус” съобщи, поради свлачище край тунел “Ечемишка” на магистрала “Хемус” движението на автомобили е преустановено в двете платна и е пренасочено през Ботевград и Искърското дефиле. Товарните автомобили се пренасочват през прохода Петрохан в двете посоки.


Агенция “Фокус”
Автомагистрала "Тракия" е отворена за движение и в двете посоки

Автомагистрала "Тракия" е отворена за движение и в двете посоки. Информацията потвърди пред Агенция “Фокус” главният секретар на МВР генерал-лейтенант Бойко Борисов, който посети този следобед някои от проблемните участъци в района на автомагистралата.
Малко преди 18 часа беше възстановено движението в едното платно на магистралата.
Вследствие на обилните порои в района на ханче Калугерово днес пътят беше залят с вода, достигаща на места до 30 см дълбочина.
В цяла Пазарджишка област е обявено бедствено положение. Решението е на областната комисия за защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи, която заседава извънредно днес.


Агенция “Фокус”
Още едно свлачище в Смолян се е активизирало и две къщи са застрашени от срутване

Пътят Смолян-Бостина-Соколовци вече е отворен за движение, съобщиха за радио Фокус - Смолян от пресцентъра на общинска администрация. Три фадроми работеха за отстраняване на земната маса върху едно от платното, след срутване на подпорна стена до спирката в центъра на село Бостина. Опасен за движение остава и мостът в селото. Той е маркиран от полицаите и забранен за преминаване. Преодоляна е опасността от преливане на най-долното езеро в Смолян, което се намира до ресторант "Рибката", както и езерото в кв. Езерово. Проходим е пътят Смолян-връх Средногорец-Рудозем. Над 50 машини от всички строителни фирми и държавни структури в Смолян и 200 души – войници, пожарникари и затворници са мобелизирани за възстановяване на щетите. Отворен и безопасен за движение е булевард "България", в района на кино "Дружба". Свлачище на ул. "Миньорска" се е активизирало и две къщи са застрашени от срутване, отбелязаха от общинска администрация – Смолян. Калта е достигнала до втори етаж на една от къщите. Оголен е магистрален водопровод в кв. Езерово. Екипи на В и К работят активно за обезопасяването му. Складове с хранителни продукти на фирма “Братя Минчеви” и други търговци в кв. Райково са наводнени и потънали в кал, след оттичането на пороите. До два часа ще бъде възстановено водозахранването, но водата е негодна за пиене. От Община Смолян са предупредили търговците да работят днес и утре и да зареждат магазинната мрежа с минерална вода и безалкохолни напитки за нуждите на гражданите.


Агенция “Фокус”
Министърът на транспорта Николай Василев инспектира някои от пострадалите от поройните дъждове райони

Вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията в оставка Николай Василев и зам.-министърът на транспорта и съобщенията Анелия Крушкова вече инспектират някои от пострадалите райони, съобщиха за Агенция "Фокус" от Министерството на транспорта и съобщенията. След щателна проверка те са констатирали, че в района на град Ихтиман по линията София - Пазарджик – Пловдив, между гарите Ихтиман – Костенец, преди спирка “Момин проход”, има множество пропадания на железопътната линия, вследствие на което са се образували свлачища и са блокирали автомобилния път, успореден на жп-линията. В резултат на свлачищата и пропадането на баластровата призма конструкцията на жп-линията се е повредила сериозно и има реална опасност за тотално прекъсване на двата жп коловоза. По нареждане на Николай Василев и Анелия Крушкова Държавна железопътна инспекция ще извърши щателна проверка на цялата линия с оглед на безопасността на движението.
Според първоначални прогнози от страна на Държавна железопътна инспекция движението по маршрута ще бъде възобновено само по едната линия с намалена скорост, тъй като първата линия е повредена.


Агенция “Фокус”
Продължават отводнителните и спасителни дейности в бедстващата община Пазарджик

Бедствено положение е обявено в област Пазарджик. Това каза за Агенция “Фокус” Иван Димитров, областен управител на Пазарджик след заседание на Областната комисия за бедствия и аварии. Много тежко е положението във Велинград, Лесичово, Белово, Панагюрище, Септември. Прекъснат е пътят Пазарджик – Пловдив и към село Калугерово. Пътят там е залят с повече от метър вода и в момента работят по отводняването му. Нивото на река Марица е на предела и има възможност да прелее. Единият мост на влизане в града е затворен.
Създадена е организация по снабдяването на откъснатите села с вода, хляб и продукти от първа необходимост, както и за спешна нужда за болни хора. Има осигурен БТР, който извозва хората. Последният случай е жена със счупен крак в село Белово.


Агенция “Фокус”
Три са жертвите на наводненията в Община Смолян

По официална информация три са жертвите в Смолян, вследствие на бедствието в Общината, съобщиха за радио Фокус – Смолян от пресцентъра на РДВР. Тази сутрин 54-годишна жена от село Долно Влахово беше затисната от свличаща се земна маса. Жената е починала, а тялото й е извадено от свлачището. Лек автомобил ВАЗ, с кърджалийска регистрация, е пропаднал заедно с пътя в района на “Електроразпределение” – Смолян. Водата го е завлякла в реката. Към 13,00 часа в реката е намерен трупът на водача – 64-годишен мъж от село Падина. По данни на полицията мъжът е пътувал сам. Третата жертва е в град Чепеларе. Близо до църквата е паднала подпорна стена и е затиснала 34-годишния свещеник, който е починал е на място.


Агенция “Фокус”
В град Костенец са наводнени над 1000 къщи

Положението в софийските общини, пострадали от поройните дъждове, все още е много тежко, съобщиха за Агенция “Фокус” от Областната управа на Софийска област.
В община Божурище е пропукана стената на язовир Пожарево. Организирано е наблюдението й, а населението е подготвено за евентуална евакуация.
В община Долна Баня продължават валежите. През цялата нощ и днес е укрепвана дигата на реката до селото.
Достъпът до село Лесново, община Елин Пелин, е невъзможен, след като пътят е наводнен.
В община Ихтиман валежите продължават, въпреки че снощи генерал Бойко Борисов и генерал Кирил Войнов работиха по укрепването на дигата на река “Мъти вир”.
В община Костенец също продължава да вали. Затворени са пътищата за Самоков, София, както и за селата: Пчелин, Горна Василица, Очуша и Подгорие. По пътищата има свлачища, както и заседнали коли. В Костенец най-тежко пострадал е квартал “Момин проход”, където са наводнени над 1000 къщи. Има паднали електрически стълбове във всички населени места общината. Евакуирано е част от населението на квартал ‘Средногорски”.
В Правец са засегнати четири махали. Там също има наводнени къщи, улици, мазета и детски площадки.
В Своге аварийни групи от “Електроразпределение” работят по 14 аварии в мрежите за ниско напрежение.
В Самоков е организирано денонощно наблюдение на нивото на язовир Марица.
Община Сливница е може би една от малкото от 22-те община в Софийска област, която е била пожалена от водната стихия и положението е сравнително нормално, въпреки че все още вали.
В община Горна Малина ситуацията е изключително тежка. След като беше обявено бедствено положение, тя почти е разделена на малки острови от придошлите води.
Има засегнати железопътни пътища в отсечките Столник – Саранци, Саранци – Макоцево, гара Мусачево –село Бов, Своге. В момента се извършват възстановителни работи с помощта на жп-службите и община Своге.


Агенция “Фокус”
Д-р Иван Чомаков: Около 30 см остават до достигането на критичната точка на р. Марица в Пловдив

В Пловдив най-критична остава ситуацията около коритото на река Марица. Нивото на реката се е вдигнало с над два метра и остават около 30 см до достигане на пределната височина на нивото на реката. Ако критичното ниво бъде преминато, водата може да прелее и Марица да излезе извън коритото си по цялата си дължина през града. Това каза пред Агенция “Фокус” кметът на Община Пловдив д-р Иван Чомаков.
Проблем в момента е железопътният мост, който минава покрай Захарна фабрика и Стадион “Пловдив”. Там водата се просмуква през дигата и е напълнила целия подлез, който свързва двата квартала – район Център и район Западен.
За справяне с обстановката работят войници от Министерството на отбраната, служители на МВР и НСПАБ, екипи на Гражданска защита, служителите на общинската фирма “Екоглобул”, много граждани. На южния бряг на река Марица се подсилва дигата с над 2 000 торби, пълни с пясък.
По думите на д-р Чомаков, проблемът не идва толкова от самия дъжд, който не е много, а най-вече - от язовирите по горното течение на Марица, които изпускат вода около 900 кубика в секунда, за да не се скъсат язовирните стени. В момента не вали, времето е слънчево, но почти 24 часа непрекъснато валя в района.
Имаме пълна готовност, отцепен е районът около реката в продължение на няколко километра. Временно бяха затворени някои от мостовете над Марица, защото любопитни граждани се струпват по тях и правят задръствания. Подобно нещо в града не е виждано от 1956 – 1957 година, каза още д-р Иван Чомаков.
По думите му въпреки дъжда в Пловдив няма другаде проблеми, няма спряно движение, наводнен е единствено един подлез в крайния квартал Прослав.
Поддържаме постоянна връзка с Пазарджик, за да знаем каква е тенденцията и какво става нагоре по язовирите, каза още д-р Иван Чомаков.


Агенция “Фокус”
Николай Слатински посети наводнените села в Пазарджишко заедно с Филиз Хюсменова и Никола Николов

Министърът без портфейл Филиз Хюсменова, директорът на “Гражданска защита” Никола Николов и съветникът на президента Николай Слатински направиха оглед на моста край Пазарджик, за който имаше опасност от скъсване. Николай Слатински съобщи за Агенция “Фокус” , че компетентните органи са готови да реагират навреме и са взели мерки за предотвратяване на преливането на река Марица в района на града.
Аз се отзовах на поканата на министър Филиз Хюсменова и Никола Николов, за да мога да запозная президента със ситуацията и как държавните институции си вършат работата, каза Слатински. Той уточни, че са в непрекъсната връзка с президента Георги Първанов и с всички институции, ангажирани с отводнителните, възстановителните и спасителните дейности в наводнените от проливните дъждове райони.
Министър Хюсменова, Никола Николов и Николай Слатински направиха огледи в селата Лесичово и Калугерово, за да се запознаят с нанесените щети. Трудно е да се определи на каква стойност ще възлизат те, подготвят се обобщените данни, каза Слатински. Съветникът на президента уточни, че това е по-скоро работа на изпълнителната власт. Ние откликваме на тяхната добра воля и сме солидарни към дейността на министър Хюсменова и директора на “Гражданска защита”, каза още Николай Слатински.


Агенция “Фокус”
Кметът на Ботевград поиска съдействие от Областна управа София за справяне с щетите от наводненията

В град Ботевград укрепителните съоръжения по главните водопроводи са унищожени, се казва в писмо на кмета на Община Ботевград, изпратено до министъра без портфейл Филиз Хюсменова и управителя на Област София.
Четири жилищни блока са наводнени в приземните етажи и два трафопоста са аварирали. Всички жилищни сгради по коритото на Стара река са с наводнени приземни етажи. В жк “Васил Левски” 4 жилищни кооперации са с наводнени мазета и гаражи.
Канализацията в района на ПГТМ "Хр. Ботев" и фирма "Профекс хляб" е затлачена с наноси и утайки и е невъзможно функционирането й.
Във Вилна зона “Зелин” –около 50 броя жилища са с наводнени приземни етажи.
Във Вилна зона Зелин са подкопани основи на мост на р. Стара река и опасност от срутване.
Във Вилна зона Зелин – активизирана свлачищна дейност и напукване стени и основи на две жилищни сгради.
Във Вилна зона “Зелин” са отнесени пътища.
Във Вилна зона “Зелин” скъсан захранващ газопровод и газоподаването е спряно.
Река Стара река в района на “Чавдар” АД в ликвидация е извън коритото си, поради задръстване на бараж и тече над мостовото съоръжение през производствените халета на дружеството.
На територията на “Чавдар” АД е унищожен захранващ трафопост.
Водата, която се подава за града е с голяма замътеност и негодна за пиене
Преливникът на язовир “Бебреш” е в пълен обем и нивото на водата достига до 1 метър до короната на язовира.
В Село Врачеш реките Осеница и Чешковица са достигнали пълния си обем, като са излезли с ниво 1 метър от коритата си и са наводнили първите етажи на около 50 къщи, като има съборени огради, отнесени животни, разрушени и ерозирали асфалтови и макаданови настилки.
Извадени са от наводнена къща 3 деца и възрастен инвалид.
Главен захранващ газопровод за селото в района на река Бебреш е отнесен, самата река е извън коритото си и тече в територията зад разрушените диги, като на моста за с. Литаково достига до 30 см. До нивото на пътното съоръжение.
В Село Литаково река Писана е извън коритата си, като има наводнени около 20 къщи с разрушени огради, селскостопански постройки и отнесени животни.
Поради липса на канализация улиците са превърнати в речни корита, като има разрушени настилки, отнесен е мост на р. Писана, около 200 дка. селскостопански култури са унищожени.
Вследствие на високите подпочвени води, резервоар с около 2 тона ГСМ продукти се разля по главната улица на селото.
В Село Новачене река Боговина и река Рударка на неукрепените участъци са извън коритото, а в укрепените участъци са разрушени 8 броя укрепващи бреговете панели, като е отнесен 1 пешеходен мост, свързващ квартал от селото с училището, 20 къщи и дворове в селото са наводнени.
Помпена станция за питейни води е залята под вода и селото е без вода и съществува реална опасност две къщи по поречието на р. Рударка да бъдат отнесени.
В Село Скравена реките Бебреш, Калница и Церовица са излезли извън коритата си, като са залети 18 броя къщи и стопански постройки в местността Паланката, има удавени животни и нивото на водата е достигнало 70 см. в дворовете, откъснати са 2 бр. захранващи водопроводи на селото.
Мост на р. Калница в източните покрайнини на селото е под водата в разрушено състояние, при мост на главен път Е 79 на р. Бебреш, водата е достигнала 20 см до пътното платно, има разкъсани диги и берми на р. Бебреш и р. Калница. Наводнени са около 100 дка селскостопански насаждения, селото е без вода.
В село Трудовец реките Калница, Бистрица и Касица са извън коритата си и са ерозирали, 2 моста за кв. Манастирица при р. Калница отново са разрушени след възстановяването им преди 10 дни, разкъсана е дига на р. Калница залива около 30 къщи и селскостопански сгради в мах. Манастирица, като има удавени животни, отнесени са пътища.
В село Рашково е отнесен мост и път от четвъртокласната пътна мрежа на път за селата Краево и Радотина.
На входа на с. Рашково е отнесен път и водосток, като е създадена предпоставка за откъсване на селото от главния път спиране на движението по обходен маршрут Ботевград – Мездра, има разрушени пътни настилки.
Село Гурково е без вода вследствие скъсана дига на захранващ водопровод на селото, има разрушени пътища и настилки, залети са две жилищни сгради и селскостопански инвентар, унищожени са около 50 дка. селскостопански насаждения.
В село Радотина, е отнесена част от пътно съоръжение свързващо селото с гр. Ботевград, наводнени са три броя жилища по поречието на р. Рударка.
В село Боженица са отнесени са три селскостопански постройки и наводнени три жилища , намиращи се по поречието на р. Бебреш, наводнен трафопост, нарушено електрозахранване и опасност да бъде съборен от водата, скъсани са диги по реката, разрушен е главен водопровод и селото е без вода.
Има опасност за събаряне на единствения мост в селото над р. Бебреш, през който преминават всички водни количества от община Ботевград.
В село Липница активизирани два броя свлачища върху път от четвъртокласната пътна мрежа, свързващ селото с Ботевград, прекъснат е вътрешен водопровод, отнесени са пътища.
В село Елов дол пътищата до махалите на селото са отнесени и разрушени и движението по тях е невъзможно, невъзможно е снабдяването с хранителни продукти на махалите.
В спасителните мероприятия участват 20 служители от РСПАБ-Ботевград, с три автомобила и две мотопомпи.
25 човека от спасителен отряд на гражданска защита от състава на общинските фирми с 4 багера, 1 фадрома и 4 товарни автомобила.
Изпратени са 1 спасителен автомобил с две мотопомпи от Спасителен отряд на гражданска защита на град Кърджали; противопожарен автомобил от град Ябланица и 1 противопожарен автомобил с две мотопомпи от град Плевен.
РПУ Ботевград полага всички сили за въвеждане на ред и порядък в общината.
ХЕИ препоръчва водата във водопроводната мрежа да не се използва за пиене.
Наложително е и настояваме за съдействие от Областна управа София област за незабавно посещение на представители от постоянната комисия за бедствия и аварии към МС за оценка на щетите и незабавно финансиране на аварийно възстановителните работи в община Ботевград, се казва в писмото на кмета на Община Ботевград.


Агенция “Фокус”
Премиерът Симеон Сакскобургготски посети една от най-пострадалите от наводненията общини - Елин Пелин

Министър-председателят Симеон Сакскобургготски посети днес община Елин Пелин, която е една от най-тежко засегнатите от водната стихия в последните дни. В продължение на три часа премиерът огледа пострадалата община, съобщиха за Агенция “Фокус” от Областната управа на Софийска област. Посещението му започна в 10 часа и завърши в 13 часа.
Заедно с него бяха още и депутатът от НДСВ от Софийска област Олимпи Кътев и областният управител на Софийска област - Александър Григоров. Целта на посещението беше да се координират действията между местната и централната власт и да се направи всичко възможно, за да бъде преодоляно бедственото положение в община Елин Пелин възможно най-скоро.
Следобед, малко преди 15 часа, се скъса и мостът, който свързва град Елин Пелин с фабриката на италианския инвеститор “Миролио”. Така градът остана напълно откъснат. Десет журналисти също останаха изолирани в общината, но от Областната администрация на Софийска област съобщиха, че се прави всичко възможно да бъде осигурена възможност на колегите от медиите да излязат от града.
На първо време премиерът се ангажира и хиляда хляба да бъдат осигурени за хората там.
Симеон Сакскобургготски беше информиран, че деветима болни, които вчера бяха изолирани в община Горна Малина, а днес сутринта трябваше да бъдат заведени на хемодиализа, са били извозени днес. Една част от тях са в болницата в Пирдоп, друга – в Окръжна болница София. Една родилка също беше изведена от бедстващата община с БТР и е откарана в Окръжна болница.


БТВ – Новините – 19.30
Наводненията у нас взеха нови три жертви

Наводненията у нас взеха нови три жертви.
В Смолянско една жена е загинала, затрупана от свлачище, а 42- годишен мъж се е удавил във водите на река Черна, която отнесла колата му. 35-годишен свещеник в Чепеларе е бил затиснат от земна маса в двора на църква.
Кризисното положение обхваща все повече региони на страната. От снощи в цяла Софийска област е обявено бедствено положение. Най-драматично е положението в Ихтиман и Елин Пелин.
Бедствено положение е обявено и в Пазарджишка област, където преля язовир "Тополница". Наводнения има в общините Велинград и Белово. Бедствието се разраства и към областите Благоевград, Враца, Монтана и Пловдив.
Поредната серия наводнения засега е взела три жертви трите в Смоленска област. За обстановката в областта сега имаме връзка с кмета на Смолян Дора Янкова.
Водещ: Госпожо Янкова разбрахме за три жертви в Смолянско. Как се е случило това?
Дора Янкова: В моята община жертвите са две. Това, което се случи, току-що се връщам от мястото, където е загинала жената. Тя просто се е навела да даде възможност на водата, която тръгнала близо до къщата й, да й даде път и върху нея се струпала огромна маса. Мъжът пропадна заедно с асфалт във водата и естествено в голямата стихия не успяхме да го спасим. Положихме всички грижи. Другият човек е в община Чепеларе.
Водещ: Още сутринта обявихте бедствено положение. Каква е обстановката в областта в момента?
Дора Янкова: Изключително тежка е обстановката. Сутринта имахме прекъсване на водата, нямахме нормални комуникации транспортни. Пропадане на много мостове, напълнени много къщи - една голяма човешка трагедия. Транспортната комуникация беше прекъсната. Искам да информирам, че ни прекъсваше и осветлението и тока и в тази ситуация изводите на щаба на "Гражданска защита" доведоха до общия извод, че сме в криза и в бедствие.
Водещ: Имате ли първоначални данни за щетите или още е твърде рано да се говори за това?
Дора Янкова: Щетите са много. С голяма болка Ви казвам, че инфраструктурата сериозно е нарушена. Много скъпо ще ни струват мостовете, които са отнесени, много скъпо ще ни струват най-вече и на местните хора и на нас като град солидарността с хората, на които къщите са наводнени. До втория етаж влизаш в къщата и по 20 см кал, което е изключително тежко. Бизнесът също е засегнат. Мисля, че така, както си разговаряме, двайсет часа може би ни струваха десет милиона.
Водещ: Благодаря Ви г-жа Янкова.
Община Елин Пелин вече е откъсната от света. Нашият репортер Теодора Енчева успя да стигне до бедстващия регион с помощта на пожарната и "Гражданска защита". Сега Теодора се намира в едно от най-пострадалите села на общината. Добър вечер Теди. Каква е обстановката?
Репортер: обстановката тук е също така драматична, както беше и в Елин Пелин. Ние се намираме на най-ниската точка в Софийското поле. Тук в село Равно поле водата се събира най-бързо, защото е най-ниско. Реката, която минава през селото е преляла, водата е над метър и минава през оградите на къщите. На места дълбокото стига до два-три метра. БТР-ите поднасят, течението е много силно и затова жандармерията не може да използва лодки, за да спаси хората. Тук няколко къщи са напълно разрушени, а една кирпичена постройка падна и затисна автомобил. В селото няма вода, няма ток, няма път. Обстановката е подобна на тази като в Елин Пелин. Днес сутринта в града, кръстен на най-пасторалния български писател, пристигна Симеон Сакскобургготски: “Вижте какво обеща той в Елин Пелин.
Симеон Сакскобургготски: Мерките са взети. Трябва да кажа, че има наистина примерна синхронизация между службите. Виждам, че са положили огромни усилия. Движат се нещата и мисля, че благодарение на енергията на г-н Янков, това, което може е вече направено и се взимат мерки в случай, че не оттече водата, ако вали разбира се също”.
Репортер: Сега тук до мен е кметът на община Елин Пелин Янко Янков. Г-н Янков прави ли са хората да обвиняват собствениците на язовира “Огняново”, че водите са изпуснати много рязко и така заедно с дъжда са предизвикали наводнението?
Янко Янков: Мисля, че хората не са прави. И там, където няма язовири на села, които са по-високо от язовира, също са наводнени. Язовирът е само един преливник и той е буферна зона. Ако го нямаше язовира тази вода пак щеше да дойде тук.
Репортер: Сутринта ми казахте, че до 15 часа се очаква да продължи наводнението, сега какво е положението и как хората да се предпазят?
Янко Янков: Аз казах, че до 15 часа ще продължи да пристига същото количество вода, тъй като нашата община е в най-ниското място. Сега в момента нивото на язовира падна с един метър, преливника е вече само на един метър, водата продължава да пристига и тревогата ни ще бъде още 72 часа, докато започне да се оттича водата постепенно и да остане така, както беше преди това.
Репортер: Ето това са последните информации от случващото се в община Елин Пелин, където наводнението е засегнало всички общини.
Тежко е положението и в община Ихтиман. Там е нашият репортер Пламен Петков. Пламене, спря ли вече да вали?
Репортер: Добър вечер. Това е най-добрата новина. Дъждът спря днес следобед. Вече няколко часа не е валяло и прогнозите са оптимистични. От това бих искал да започна. Зад мен улицата преди няколко часа беше залята с вода до кръста, в момента няма вода. Това е наистина добра новина. Какво точно се случи в Ихтиман през днешния ден вижте от следващия репортаж.
След поредния потоп от миналата нощ нова заплаха надвисна днес над Ихтиман. Ихтиман е заплашен от нова страшно бедствие. Дигата на един от микроязовирите на града се е пропукала и всеки момент може да се скъса. В далечината зад мен виждате Ихтиман. Тук е дигата, която всеки момент може да се скъса, а от другата страна е язовира. Дъждът спря и водата постепенно започна да се оттича, но отводняването на всички залети домове ще отнеме време. Спасителните и отводнителните работи в града се координират от директора на НСПАБ генерал Кирил Войнов.
Ген. Кирил Войнов: Под ръководството на г-жа Петкова, кметицата, е създадена много стройна организация. Дори преди един час разпореди мобилизация на 50 човека, съгласно Закона за кризите. Аз виждам този закон за първи път в действие. Всички тези наводнения, които преживяхме ние през последните месеци.
Над 1500 евакуирани от наводнените къщи преживяха и тази нощ, настанени в две училища. Тези, които са поели риска вчера да се върнат в домовете си, тази нощ са били отново спасявани с БТР-и на жандармерията. Част от спасителната операция се проведе пред очите на президента Георги Първанов, който през нощта посети бедстващия град.
Репортер: Най-ясна представа затова какво е положението в момента може да ни даде кметът на Ихтиман г-жа Маргарита Петкова: г-жа Петкова овладяно ли е вече бедствието?
Маргарита Петкова: Да, аз мога да кажа, че най-основата задача на днешния ден е изпълнена. Благодаря на бивши и настоящи депутати и общински съветници и най-вече на истинските ихтиманци, които и в момента се справят с разрушената стена на язовир Джахов мост и искам да кажа, че няма опасност повече за града да бъде залян от някакви язовири, които са надалече. Втората задача, хората в момента се снабдяват със сандвичи и вода в местата, където сме ги евакуирали. Най-основно се казва питейна вода нашата задача. Поръчали сме си бутилки от 1.5 и 2 литра, а в утрешния ден ще използваме и водоноски, защото нямаме информация какво се случва с канализацията ВиК и все още нямам точна информация от енергото - как ще поправим електричеството, но все пак това са малките беди. По-голямата беда са разрушените мостове на републиканските и общински пътища в нашия град. Не бива да се минава по моста зад бензиностанция “Пегаз” на ул. “Цар Освободител”. Той е разрушен. Не бива да се по моста за жп гара Ихтиман.
Репортер: Колко са евакуираните към момента?
Маргарита Петкова: Около 2000 човека са по местата, където трябва да получат сандвичи и питейна вода.
Репортер: Всичко им е осигурено?
Маргарита Петкова: Да, в момента, когато с вас разговаряме, първата пратка започва от училище “Кирил и Методий”. Изпращаме чували с пясък, за да продължава застраховката за дигите, които са ни необходими на вадите, прииждащи , където по-ниските квартали в града. Трябва да Ви кажа, че хората са много организирани, включват се на всички повиквания и не бихме могли да се справим без тях в този ден.
Репортер: Благодаря Ви. Както виждате оптимистични са новините в Ихтиман. Поне тук нещата се подобряват.
Както разбрахте обстановката в община Ихтиман се нормализира и няма опасност за населението. Наводнението в Ихтиман, съчетано с проливните дъждове през последните 24 часа, отприщиха верижна реакция от наводнения в Пазарджишко и Пловдивско. Кошмарът за хората там започна още от събота вечерта. Радослав Чолаков прекара нощта с хората в две Пазарджишки села, под заплахата река Тополница да прелее всеки момент. В нощ, тъмна като нощ, стояха под дъжда и напрегнато се взираха в тъмното. "Тази нощ за нас е трагична, преди час и половина се обадиха, че ще ни евакуират дори, защото се очаква голямо изпускане от язовир "Тополница"", обясни кметът на с. Калугерово Кънчо Велчев. На сутринта на същият мост вече нямаше никого, защото кметът бе забранил движението по него. Калугерово обаче вече беше залято. Също и съседното село Лесичово.
"Трябваше да пускат язовира постепенно, да намалява тази вода в язовира, а цяла седмица реката вървеше вода колко да я прегазиш, а сега вижте какво е", посочи Мария Кошева от Лесичово.
Язовирът не е изпускан в периода на големите горещини, за да има вода за напояване.
"Обемът, който е нужен за поливане на цялото Тракийско поле, беше 120 милиона. Язовирът беше на 119 милиона, беше 1 милион под котата. Може би, ако човек знае какво предстои, може да го свали на 80 милиона и след това да предприеме, именно това е основната причина", смята полк. Кръстю Кичов, началник на "Гражданска защита"- Пазарджик.
В четвъртък срещу петък стана наводнението в Ихтиман, от там приливната вълна отиде в язовир "Тополница", от там пък в река Тополница, а тя пък на свой ред се вля в Марица.
"Имахме дом, за приказ дом, че цял живот сме се трудили с мъжа ми да не знаем какво се казва почивка, цял живот не сме отишли един път на почивка да събираме, да си изучим децата и да си направим къща и сега трудът ни отиде на вятъра", оплака се Мария Кошева.
Още 150 семейства в трите села по поречието на Тополница - Лесичово, Калугерово и Динката, също останаха без домове.
Има опасност река Марица да прелее. Пловдив и Пазраджик са пред бедствено положение. Нивото на реката не е достигало такива стойности от 1956 година насам. В момента до критичната точка остават по-малко от 30 сантиметра. Областната управа призова хората тази нощ да останат по домовете си, а утре да ограничат пътуванията си.
Марица подкопа дигата до железопътния мост при Гребния канал и се разля по крайбрежната улица в ранния следобед. На място дойдоха противопожарни коли, военни, областният управител и кмета, както и екипи на МВР.
"По-добре от това, което в момента действа, държавата не може да действа. Виждате, и кметът е тук, и областният управител, и в пълен синхрон действаме", посочи ген.-лейт. Бойко Борисов.
За да се предотврати разливът, се изграждат диги.
"Мислим че всичко ще бъде нормално, тука толкова техника сериозна има и всеки си гледа работата, мисля, че няма да има проблем", заяви Кольо Филипов.
За да се намали нивото на оттичане в реката, трите водноелектрически централи около язовир "Антон Ивановци" са преустановили работа и така Марица поема единствено водите от прелелия язовир "Тополница", от няколко реки и от дъжда. Кметството се е подготвило с 2000 чувала пясък за укрепване на дигите и с план за извозване на хората, ако реката прелее.
Веднага автобусите на градския транспорт, автобусите от междуградския транспорт, камиони ще мобилизираме и хората ще бъдат извозени", обясни д-р Иван Чомаков, кмет на Пловдив.
Заради разлив на Марица и наводнен с повече от два метра мост при депото за отпадъци, днес битовият боклук от града остана блокиран в камионите. Опасенията са, че водата може да подкопае сметището.
"Ако водата тръгне надолу по реката, това си е чиста екологична катастрофа и то с международни последици, тъй като тая река се влива в Гърция и в Турция", каза Вальо Делов, говорител на "Екоглобъл".
Сметта няма да може да се извозва поне още два дни, затова призивът към гражданите е да не изхвърлят обемисти отпадъци в контейнерите.
Наводненията прекъснаха движението по двете магистрали “Хемус” и “Тракия”. През деня се използваха обходни маршрути, но движението по тях също бе затруднено. Преустановено бе и движението по железопътната линия София – Пловдив. От 12.30 часа на обяд е затворена автомагистрала “Тракия” в двете посоки при село Калугерово, Пазарджишко, заради прелялата река Тополница. За пътуващите от Бургас към София е осигурен обходен маршрут през Пловдив – Пазарджик – Белово – Костенец – Самоков – София.
Непроходима е и връзката магистрала “Тракия” – Септември – Велинград. По автомагистрала “Хемус” не може да се мине в участъка София – Ботевград заради свлачище при тунел “Ечемишка”. За Северозападна България от София се преминава през прохода “Петрохан” за леки автомобили. Има много свлачища по пътищата в Кресненското и Искърското дефиле. Спряно е движението на влаковете по маршрут София – Пловдив. Наводненията причиниха щети на железопътния транспорт. Виждате как изглеждат някои от жп линиите у нас. За неопределено време е отменено и движението на влакове по направлението Бургас – София и Варна – София през Карлово. Затворен е и жп участъка София – Мездра. Със закъснение се движат влаковете по линиите София – Кулата, София – Кюстендил и Мездра – Видин. БДЖ поема ангажимент да извози с автобуси закъснелите по жп линиите.
И една информация от последните минути: в момента автомагистрала “Тракия” вече е проходима и в двете посоки – от и към София.


Нова ТВ – “Календар” – 19.15
Десетки са общините в България, в които беше обявено бедствено положение и пороите взеха човешки жертви

Десетки са общините в България, в които беше обявено бедствено положение и пороите взеха човешки жертви. Три са жертвите на пороите в Родопите. Тази сутрин беше обявено бедствено положение в общините Смолян и Чепеларе. Жена е загинала под свлачище в смолянския квартал “Влахово”. Лек автомобил пък беше отнесен от водите на река Черна. Загинал е шофьорът на 42 години от кърджалийско. Свещеник също намери смъртта си затиснат от земна маса в двора на църквата в Чепеларе. Всички пътища около Смолян са затворени, включително и Смолян – Пловдив. Най-тежко е положението в квартал “Устово”. Реките Бяла и Черна са излезли от коритата си и са залели къщите до втория етаж. Мостът, който води до няколко смолянски села е почти разрушен. Заради пропаднали пътища са откъснати десетки села в община Мадан. Най-тежко е положението в село Бостина. Залети са къщи, издавени са животни, а огромно количество дървен материал се носи по водата.
Критична е обстановката в пазарджишко и пловдивско. Река Марица излезе от коритото си и наводни къщи в селата Огняново, Хаджиево, Триводици и Оризаре. В Пловдив Марица достигна критичната си точка и на две места скъса бетонните диги. Хората живеещи около реката са в готовност за евакуация.
Около 3 часа тази нощ река Марица излезе от коритото си и заля ромската махала в пловдивското село Триводици. 170 семейства бяха евакуирани в местното училище, където ще останат и тази нощ. Три от наводнените къщи в селото са напълно разрушени. В някои от сградите водата достига два метра. Голяма част от покъщнината на хората е унищожена. Екипи на Гражданска защита и местни жители едва днес следобед започнаха да укрепват скъсаните диги на река Марица с чували и с пясък. Въпреки това водата продължаваше да залива домовете им. Единственият мост в пазарджишкото село Огняново се пропука и днес на обед се срути. Така Огняново остана откъснато от съседните селища Хаджиево, Триводици и Говедаре. Над 30 са наводнените къщи в село Хаджиево. Тук камиони с чакъл се опитаха да изградят временна дига. Водата обаче стигна и до сградата на местната детска градина. В Хаджиево хората в опасните къщи не са евакуирани.
Ген. Кирил Войнов: Създаваме организация, за да може колкото е възможно да се ограничават щетите , които нанася водната стихия. Тежка е ситуацията.
В село Орезаре Марица скъса предпазна дига и наводни сто къщи. Около 12.30 часа река Марица излезе на две места в Пловдив, до железопътния мост и до моста на Герджика. Тя скъса бетонните стени и заля близките улици и булеварди. Полицията веднага отцепи района около Марица. Спряно беше движението по четири от петте моста над реката. Хората от близките блокове изпаднаха в паника.
- Ще се евакуирате ли оттук?
- Ако се наложи, да.
- Да, страхувам се изключително защото аз съм застраховател преди всичко и видях много места, където са пострадали хората за кратко време.
- Ще се евакуирате ли?
- Да, разбира се.
- Къде ще отидете?
- Някъде на високо извън града. Някъде в района, знам ли, няма къде.
От снощи до сега нивото на Марица се е покачило с пет метра. Екипи на Гражданска защита, пожарната и полицията цяла нощ дежурят около реката. Проливният дъжд снощи наводни и подлезът на Централната железопътна гара. Влаковете за София се движат само до Септември. Композициите до Карлово и Хисар не се движат. Тази сутрин е бил отменен и експресния влак за Бургас.
- Имаше пътници, на които върнахме билетите. Директно парите се върнаха от касите, независимо от коя гара са продадени, независимо, че е и предварителна продажба.
Критично остава положението и в град Съединение, където са наводнени 200 къщи и железопътната гара.
Стотици хора са се без хляб и електричество, а къщите им са залети от вода в община Елин Пелин след наводненията от последната нощ. Екипи на Гражданска защита работят в района на стотиците бедстващи се откъснати от света от километрите залята площ.
Хората от Долни Богров са изолирани като на остров в района на селското училище. Пътят за навън минава през километри вода, чиято дълбочина е близо метър и половина.
- Трагедия, голяма трагедия. Хората плачат, изкарваме народа от къщите - стари хора, бременни жени.
В селото има къщи, които са изцяло под вода, а други продължават да се срутват. Като по чудо е оцелял 90-годишният дядо Йордан, спасен от две съседски деца, които го извадили сами от наводнената му къща. Из района се движат само два – три жандармерийски бронетранспортьори, които се опитват да евакуират бедстващите. Алтернативният транспорт на хората от Долни Богров са един багер и няколко надуваеми.
- На кого разчитате в случая?
- На нас си, на природата.
- Никой няма кой да ни помогне .
Според кмета на село Долни Богров водата продължава да се покачва и населението трябва да е готова за повсеместна евакуация. Подобна е ситуацията и в други села в община Елин Пелин. При посещение на засегнатите райони днес експремиерът Симеон Сакскобургготски каза:
“Трябва да кажа, че има наистина примерна синхронизация между службите. Виждам, че са положили огромни усилия, движат се нещата.”
Около 5000 души са били евакуирани от домове си в бедстващите общини, съобщи главният секретар на МВР генерал Бойко Борисов на работно съвещание в СДВР. На него присъстваха столичният кмет Минко Герджиков и МВР - служители, ангажирани със спасителните акции. Борисов уточни, че МВР и кметовете, с които непрекъсната връзка, полагат максимални усилия за овладяване на ситуацията.
Спасени са 72-ма, 14 от които деца в ихтиманско и 40 души в района на София. има подозрения за евентуална жертва на пороите край Ихтиман.
Бойко Борисов: “8 часа е стоял един на едно дърво, закачен. Там вкарахме водолази. Но майка му, казва, че била в колата. Колата не се вижда, тя е под водата някъде. За това не бързам да я обявявам за жертва, защото може да е писано на женицата някъде да е изплувала с колата и да е жива, но обстановката, която я знам там на място, според мен няма да има шанс.”
Хората се извозват с бронетранспортьори. Те са единствената техника, която може да се движи в пороите. Проблемът е липсата на лодки, които биха свършили работа в тази ситуация, подчерта Борисов.
РДВР- тата в страната са в готовност, в случай, че пороите засегнат и други райони. МВР поддържа връзка с началника на генералния щаб на българската армия генерал Никола Колев и при нужда, военните също ще се включат в спасителните акции.
Бойко Борисов: “Държавата и в лицето на кметството и на нашите служби не може повече да направи към момента. Това, което е направено като организация и като ресурс. Ние нямаме един човек, който да не е непрекъснато с мен. Екипите да могат да се възстановяват, тъй като дъждът не е спирал от онази нощ.”
Пред изоставените къщи на евакуираните им стопани е поставена охрана, за да се предотвратят набези на крадците. От МВР помолиха хората, които нямат неотложни задачи, да не тръгват на път около бедствените райони и да се съобразяват с указанията на полицейските постове
Втора поредна нощ водната стихия заля град Ихтиман. Почти отводнените къщи в трите ромски махали отново са на метър и половина под водата. По-голяма част от хората в тях бедстват. Цяла нощ екипите на пожарна, Гражданска защита, полиция и армия спасяваха хората от наводнените им къщи. В малките часове на деня президентът Георги Първанов посети община Ихтиман и се запозна с пораженията нанесени от стихията. По-късно той свика опаретивно съвещание във връзка с критичната обстановка в някои райони на страната. Нова вълна заля Ихтиман малко след като вчераа привечер пострадалите почти успели да отводнят къщите си. По информация на директора на пожарната генерал Кирил Войнов реката е скъсала дига и се разляла из целия град.
"Децата почнаха да се задавят. Като гледаш, че детето ти реве за помощ знаеш ли каква трагедия беше. Много чудо, такова чудо не е било нивгаш", разказа Маргарита.
Трите осигурени за настаняване на пострадалите сгради се оказаха припълнени и не можеха да поберат нуждаещите се.
- Къде изкарахте тази нощ?
- Отидохме у града чедо да изкараме там на едни съседи, отидохме на 1 блок да се скрием с децата. Не ни пускат в блока, изпъдят ни с децата, чудихме се вънка на дъжда къде да стоиме, па идохме къде беше мокро, по идохме на скутите ни децата", обясни възрастната Мирка. Подкрепи я и Надежда - "
Много хора са, не може да ни събират училищата, влезнахме в блоковете, гонят ни, не ни искат, а децата малки, бебета, къде да ги слагаме?"
Сутринта под напора на водата се е скъсал този мост. Ако не бъде укрепен има реална възможност да бъде откъснат пътя на пострадалите към осигуреното им за подслон училище. Към пожарникарите, които от сутринта отводняваха залетите къщи се включиха и екипите на военното министерство. Основната цел беше да бъдат построени диги, които да спрат разливането на реката. Директорът на пожарната генерал Кирил Войнов разказа: "Аз не знам колко хора извадихме с БТР-ите, дори един БТР закъса, трябваше да го вадим с втори и извозвахме през цялото време, спасявахме хора, които бяха на 2-3-тия етаж, нивото на реката е било може би 1,5 метра." В суматохата всеки слух хвърляше масите в паника. Към 13 часа се понесе мълвата, че един от малките язовири край Ихтиман е със скъсана стена и водата е тръгнала към града. Това накара всички да хукнат неуправляемо в различни посоки. Слухът се оказа неверен, но това не успокои никого.
Автомагистралите «Хемус» и «Тракия» бяха затворени днес около обяд и така столицата остана без директна транспортна връзка от и към Северна и Южна България. Пътят към Пловдив беше блокиран от прелялата край Пазарджик река Тополница, която е заляла част от магистралата. Срутване до тунел “Ечемишка” пък прекъсна движението по магистрала «Хемус». На двата изхода на столицата се натрупаха опашки от чакащи коли. Няколко часа след блокирането на изходите на столицата шофьорите тънеха в неизвестност. Без изход останаха хората от околните села. Други се чудеха какво ли се случва с близките им. И понеже голяма част от телефонните връзки също бяха прекъснати се информираха от медиите. Подобно беше положението и на изхода за магистрала «Тракия». Стотици камиони и леки коли бяха спрени, а по-късно насочени по обходен маршрут към Пловдив. До разчистването на магистралата автомобилите са отклонени през Самоков – Костенец - Белово и Пазарджик. Прекъснатите главни пътни артерии блокираха и движението по околовръстното шосе. За няколко часа и там се образуваха километрични задръствания, предимно от тежкотоварни камиони.
Преди минути от КАТ съобщиха, че автомагистрала “Тракия” отново е отворена за движение. Заради повредени линии на Държавните железници много от влаковете към Източна и Южна България се движат с няколко часа закъснение. Към Пловдив и Септември пътниците се придвижват с автобуси, а оттам се прекачват на влак. Продължава да няма движение в железопътния участък София – Карлово.
Сега с последните подробности за обстановката в страната имаме връзка с нашия репортер Мариета Николаева, която е в Гражданска защита, добър вечер.
Репортер: Добър вечер. Както видяхме обстановката в страната наистина е критична сега до мен е председателят на ДА “Гражданска защита” ген. Никола Николов. Ген. Николов, къде към този момент ситуацията е най-критична.
Ген. Никола Николов: Третата вълна, която обхвана страната от дъждове и наводнения в продължение на два месеца се оказа много тежка защото обхвана големи територии от страната. В 17 общини и в две области като цяло е обявено бедствено положение. Най-тежко е положението в Софийска област, където две общини и много населени места в тях са напълно откъснати. Сложна обстановка се създаде по поречието на Тополница, Марица. От община Лисичево през Пазарджик до Пловдив. Не е по-леко положението в Роман, Смолян и редица други общини. Фронтът започна да се мести сега на изток и първите наводнения и бури започнаха в сливенско и се предполага, че до утре ще достигне и Черноморието.
Репортер: Нека да ви попитам, много софиянци се притеснени, има ли опасност от преливане на язовир Искър?
Ген. Никола Николов: В язовир Искър има голям обем, над 40 милиона кубически метра резерв. Не се налага промяна на режима на язовир Искър и няма опасност от наводнения от него.
Репортер: С каква техника се борите с пороите, достатъчна ли тази, с която разполагате?
Ген. Никола Николов: В тази обстановка сега първата задача е спасяването на хората и затова ние изпълняваме задача основно по извеждането на хората от застрашените места, настаняването им, осигуряването им с всички необходими средства за съществуване и затова техниката, която сега използваме е в ограничени размери и се справяме с нея макар, че сме привлекли техника от незасегнати области. Когато започне вече вторият етап, ликвидиране на последствията след като се оттече водата, са необходими много помпи за отводняване, друга техника. Необходими са дезинфектанти. Тогава ние, както и в първите две ситуации ще се сблъскаме с големи трудности и недостиг.
Репортер: Какви са метеорологичните прогнози, дали се очаква разрастване на бедствието, съответно още валежи.
Ген. Никола Николов: Прогнозите се направени до сряда и се очаква утре основно да стихнат силните валежи, да има променлива, неустойчива атмосфера понеделник до вторник и сряда вече времето да стане слънчево, с повишение на температурите.
Репортер: Тоест успокояваме хората.
Ген. Никола Николов: Успокояваме ги към добро.


БНТ - По света и у нас - 20.00
Три са жертвите от пороя в Смолянска област

Три са жертвите от пороя в Смолянска област. Бедствено е положението в общините Смолян и Чепеларе. Реките Черна, Бяла и Чепеларска излязоха от коритата си и заляха десетки къщи, стопански сгради и училища. Над 50 души бяха евакуирани. Пътят Смолян - Пловдив все още е затворен от свлачища.
42-годишният Асен Аврамов от кърджалийското село Падина се е удавил, след като автомобилът му е бил отнесен от водите на придошлата река Черна. По данни на полицията, той е пътувал сам. Информацията, че в колата е имало още две жени, не е потвърдена. В кв. "Долно Влахово" 54-годишната Светла Ашикова е била затрупана от свлачище. Десетки къщи в квартала са наводнени, хората са евакуирани. Най-тежко е положението в кв. "Устово", който остана няколко часа под вода, залят от реките Черна и Бяла. Приливната вълна е придошла с голяма сила. Според очевидци, нивото е стигнало до първите етажи на блоковете. Екипи на "Гражанска защита" са успели да евакуират над 50 души от наводнения район. Критично е положението в Чепеларе. Река Чепеларска е заляла къщи, цялата индустриална зона на града, наводнени са две училища и Дома за деца, лишени от родителски грижи. От свлачища са затрупани пътищата към няколко населени места в Смолянска област. Пропаднал е участък от пътя между Смолян и Чепеларе, второ свлачище е затрупало шосето до бензиностанцията на изхода на Чепеларе, пътят за Девин също е затворен, отнесен е 30-метров участък в района на с. Широка лъка.
34- годишен свещеник загина в двора на църквата “Свети Анастасий” в Чепеларе. Той е бил затрупан от огромна земна маса, свлякла се от близката планина.
Гражданка: До Входа на църквата “Свети Анастасий” се свлича една земна маса и помита свещеника и човека, който живее в къщата до църквата. Той е в много тежко състояние. Закараха го с хеликоптер до Пловдив, а отеца почина. Той беше затрупан със земна маса.
Репортер: А той какво е правил в двора на черквата?
Гражданка: Той живее там. Те просто са премествали колите. Видели са, че може да се откъсне земната и преместват колите и просто като се връщат цялата маса ги затрупва. В стената на къщата ги е завлякла и там се е спряла.
Нивото на водата при Пловдив непрекъснато се повишава. През целия ден се изграждаха укрепителни диги. Нарушено е водоснабдяването в целия град. Ограничено е движението на коли. На пряката ни линия сега е Десислава Шишманова.
Десислава Шишманова: Правим това пряко включване от мястото, което през целия ден беше и все още остава най-критичната точка в Пловдив - железопътният мост над река Марица. Водата тук под краката ни е до предела на речното корито и продължава да се покачва. Сама за няколко часа през деня нивото й се покачи с над два метра и половина. Предизвика пробив, след което беше залят крайречния булевард. Разливи има на още няколко места в Пловдив. Залят е двора на Руската гимназия. Всички седем моста в Пловдив са затворени за движение. Пешеходци преминават единствено по пешеходния мост. Спряно е движението между железопътна гара Филипово и Централна гара. През деня беше затворена и автомагистрала “Тракия”. В ранния следобед Марица заля напълно помпени станции “Изток” 1 и “Изток” 2, които са спрени от работа. Частично са залети помпени станции “Север” и “Юг” и те работят с намалено водоподаване. От В и К съобщиха, че това ще продължи до спадането на нивото на реката. Реката заля и постъпите към сметището в Цалапица, а това означава, че през следващите дни спира извозването на боклука в Пловдив. Разлив има и в района на гребната база при река Първенешка. Цял ден изключително интензивно работиха Областната комисия за защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи, под председателството на областния управител и Кризисния щаб на община Пловдив. Кметът д-р Иван Чомаков съобщи, че е създадена готовност за евакуация на хората ако това се наложи с автомобили на градския транспорт. Бедствено положение е обявено и в Съединение, където са залети около 120 къщи. Там водата е около метър. В село Триводици хората са евакуирани в училището. В Стамболийски пък е залят железния мост, строен през 1938 година по повод раждането на Симеон Сакскобургготски. В община Пазарджик също е обявено бедствено положение. Предлагам ви да видите репортажа на нашия екип Таня Матева и Златин Бояджиев.
Водите на река Тополница прекъснаха движението на магистрала “Тракия” днес по обед. По-късно беше затворен и пътят за Пловдив, поел потокът от автомобили отклонени от магистралата. Сутринта бяха залети селата Лисичово, Юнаците и Калугерово. Над сто къщи пострадаха в Лисичово. Селото беше разделено на две от придошлата река. Стихията погълна един камион и с лекота събаряше огромни дървета. Освен проливните дъждове паднали над Ихтиман от Гражданска защита - Пазарджик са категорични, че има и други причини за наводнението.
- За мен причината е несвършена навреме работа на предприятие “Напоителни системи”, които са длъжни да почистват и правят корекция на речното корито на реката. По стопанисването на язовир Тополница също предприятие “Язовири и каскади”.
Хората в Лисичово не си спомнят подобно бедствие.
- Аз съм на 77 години, но такова чудо не сме виждали.
- Оттам нахлу водата и отнесе всичко отгоре от мелницата идваше водата и оттук и оттук и стана голяма беля.
В Пазарджишка област е създадена организация за хляб и питейна вода в пострадалите селища. Кметовете подготвят доклади за щетите. Министърът без портфейл Филиз Хюсменова обеща да отпусне авансово средства за най-необходимото преди заседанието на Комисията по бедствия, аварии и катастрофи във вторник.
Възрастните хора в Пловдив помнят такова голямо наводнение през 1958 година, когато водата е стигало почти до централните градски улици. Сега при мен е областният управител на област Пловдив д-р Гьока Хаджипетров към когото имам следния въпрос - Г-н областен управител, дали само дъждовете от последното денонощие са причината за това бедствено положение.
Гьока Хаджипетров: Свидетели сме на едно изключително природно явление, което е едновременно страховито, но и величествено. Аз самият не съм виждал толкова вода в река Марица и наистина съседните улици са застрашени и голяма част от града, ако водата прелее. Борим се за около 30 сантиметра още. Количеството в момента е над 1 500 кубически метра в секунда, което е пределът на възможностите на коритото на реката. Смятам, че реката беше изсечена и почистена още миналата година и това спомогна за доброто и оттичане. Поначало не мисля, че нещо повече може да се направи предварително и в момента.
Репортер: Но ако водите на Тополница бяха изпуснати малко по-рано, дали щеше да бъде същото положението?
Гьока Хаджипетров: Това е един по-важен въпрос, тъй като би трябвало язовирите да се конструират с един аванс от 20 до 30%, който да стои за компенсация на такива потенциални природни бедствия, но пък в момента тук сме свидетели на проявата на героизъм на хората от Гражданска защита, от полицията, от пожарната и на гражданите, които дойдоха тук. Пълнят се торби с пясък. Населението е солидарно с държавните служби. Всички помагат и в момента на четирите места, където имаше пробив в дигата са затрупани с чували с пясък. Община Пловдив съдейства с транспорт. Тук лично присъства и кметът и всички хора, които имат отношение са от сутринта на линия. В 9 часа изглеждаше, че ще ни се размине, но вече в 10.30 часа започнаха да се заливат околните полета около Пловдив и пътищата на практика са прекъснати. Мостовете не са залети в града, но почти всички мостове са затворени. Комуникациите са доста ограничени, за да се осигури място за транспорт, за логистика, които да могат да дойдат и да помагат.
Репортер: Благодаря Ви, това беше от Пловдив засега.
Община Ихтиман второ денонощие е в бедствено положение. Там се изля дъжд от 240 литра на кв. метър. Евакуирани бяха над 2 000 души, останали без покрив. В аварийно-спасителните работи участват пожарникари и войници.
Тази нощ президентът Георги Първанов посети община Ихтиман. Той се запозна с пораженията, нанесени от обилните дъждове и се среща с евакуираните в училището райони. Заради критичната обстановка по-късно през нощта президентът Георги Първанов събра в Президентството на оперативно съвещание министърът на транспорта и съобщенията в оставка, областният управител на София - област, зам.-кметът на Столичната община, шефът на “Гражданска защита”, главният секретар на МВР, директорът на СДВР и директорът на “Пътно управление” - София - област.
Кметът на Ихтиман обяви гражданска мобилизация. Това се случва за първи път в България. До тази извънредна мярка се стигна, защото обстановката в града е повече от критична.
В Ихтиман днес дъждът спря, но хората бяха обезумели от ужас след поредната тежка нощ с порой и наводнения. Беше много по-страшна от предишната, разказваха хората.
Гражданин: Цяла нощ сме изгрибали и изнасяли, за да няма поразия. Много е страшно. И пожарът е страшен, но водата няма спиране.
Гражданин: От улицата реката минаваше през градините ни. От нейната градина в нашата градина и беше нещо невиждано. Не сме виждали такова нещо.
Бях принудена да обява мобилизация, защото хората не стигаха, а трябваше да започне укрепването на язовирната стена, обясни за По света и у нас кметицата на Ихтиман Маргарита Петкова.
Репортер: Какво значи като обявите мобилизация за хората?
Маргарита Петкова: За мен означава, че след един час ще имам 50 човека пред общината, които ще могат да правят изкуствени диги. Много са изтощени хората. Опитват се взаимно да се заместват и по малко да поспят, защото все пак иначе не би могло да се работи.
През целия ден екипи на пожарната изпомпваха водата от най-пострадалия квартал на Ихтиман.
Защо не се включите да помагате на пожарната, а гледате като зрители.
Помагаме
Не виждате ли, че 50 души помагаме.
Повече от седем часа пожарникари и служители на “Гражданска защита” са спасявали тази нощ мъж, чиято кола буквално е била погълната от стихията в района на Стария път Ихтиман - Пловдив на разклона за село Мухово. 22-годишния младеж е успял да излезе от колата и да се хване за клоните на залято от водата дърво. За съжаление майка му не е могла да се спаси и е загинала. Операцията за изваждането на младия мъж е била изключително опасна за спасителите и те буквално са рискували живота си, разказа за По света и у нас ген. Кирил Войнов.
Ген. Кирил Войнов: “Извиках екип от аварийния екип от София от пожарната, втори екип от Пловдив, жандармерия с четири БТР-а и наличната тук аварийно-спасителна техника с два автомобила и започнахме да търсим решение за спасяване на човека. Двама колеги от Пловдив в лодката, много силно течение може би над 5 метра в секунда, ориентировъчно, когато засичахме по предметите, които влачеше реката, да поеме кръста и аз като ръководител, вързахме ги единия в лодката, другия с плавниците, за мен беше важно с въжетата да се доберат до върбите. Успяха да го извадят и след това по течението по лека да го докарат до брега”.
Днес по обяд нивото на водата на мястото на водата на мястото на инцидента беше намаляло и се виждаха гумите на потъналата кола. Хора от Ихтиман говореха, че на същото това място снощи са били завлечени и други коли, но екипът ни не получи официално потвърждение на тази информация. Местните обясняваха, че водата от тази река, чието корито се е разляло на площ от близо 500 метра при нормални 10 метра ширина, се влива в язовир Тополница.
Река Тополница заля днес автомагистрала Тракия. Малко след 13 часа полицията спря движението в двете посоки. На изхода на София се образува близо 6-километрова опашка от ТИР-ове, автобуси и леки коли.
Намирам се на автомагистрала “Тракия” в района на село Калугерово. Това е мостът над река Тополница. Хората, които минават оттук казват, че никога нивото й не е било толкова високи и дори ни предупреждават да си тръгнем веднага. Водата заля първо платното в посока Пловдив - София. Минути по-късно премина и върху другото. Нивото на водата беше най-малко 20-30 сантиметра. На места достигаше до 50. Огромна маса вода се стичаше от язовир Тополница.
Гражданин: Изпускат го, защото много вода от дъждовете има. Онези дни в жегата нямаше никаква вода. Тогава можеше да се пусне. Хората, стигнали с колите си дотук, се страхуваха, че след минути няма да могат да се върнат. Много от тях тръгнаха, карайки срещу движението. На мястото на залетия участък пристигна главният секретар на МВР ген.-лейтенант Бойко Борисов.
Репортер: Вашите сили къде са ориентиране?
Бойко Борисов: Навсякъде. Всички са изкарани, всички действат. Това може ли да го спрат нашите сили.
Семейство от Русе нямаше късмет през днешния ден, нито представа кога ще успее да се прибере в дунавския град. Около два часа, след като движението по магистралата беше спряно, изходът на София беше задръстен със спрени автобуси, товарни камиони и леки коли. Много от шофьорите искаха да се върнат обратно, но бяха попаднали в капан.
Преди минути “Гражданска защита” съобщи, че автомагистрала “Тракия” е отворена в двете посоки.
Елин Пелин днес беше откъснат изцяло от останалата част на страната. Всички пътища към града са затворени, а мостовете са отнесени. Около 20 млн. лева са щетите, които дъждовете са нанесли в общината, съобщиха за “По света и у нас” от общинската управа.
С пострадалите хора беше и екип на “По света и у нас”. Зоя Велинова е в студиото с нас. Зоя, потресаващо е това, което виждаме. Какво видя ти, ти беше там?
Зоя Велинова: Аз не за първи път отразявам подобна ситуация, подобни нападения, но това, което видях толкова много трагедия на едно място направо ме потресе и просто не си представих, че може да се види такова нещо. Хората в града са буквално блокирани без храна, без ток, без вода. Разчитат на помощи единствено отвън. Към 14 часа днес единственият запазен мост по пътя от Нови хан към Елин Пелин беше разрушен от водната стихия. Така на практика хората от Елин Пелин могат да напускат града само с високопроходими машини, така наречените БТР-и, има и две Амфибии в равно поле, а също и с хеликоптер. Язовир Огняново продължава да прелива. Водата сега е 1.6 метра над преливника. Околните села Доганово, Огняново, Лесново, Равно поле и други са изцяло залети. 1 000 души, които са пострадали от наводненията, са евакуирани в училища и в кметствата. Въпреки че водата ще продължи да се покачва до утре, от общината заявиха, че няма да се евакуира целият град Елин Пелин. Да Ви кажа, днес, като наблюдавах всичко, си мислех, че точно тези дни не е време нито да се роди човек, нито да умре. Видях колко трудно прекараха родилка, която трябваше да бъде извозена до София. В същото време починал човек от Доганово от диабет, няма къде да го погребат. Всичко е залято. Тази нощ е Елин Пелин с фадроми са извозени шест души на хемодиализа. Те са настанени в Окръжна болница в София, в болницата в Пирдоп. Това е всъщност в основни линии.
Водещ: Зоя, как тогава Вие стигнахте до Елин Пелин при тези условия.
Зоя Велинова: Ние стигнахме заедно с премиерът в оставка Симеон Сакскобургготски. Той беше там на посещение заедно с областния управител на София - област Александър Григоров, посетихме бедстващата община. Бяхме извозени с две високопроходими бойни машини. В първата беше премиерът, във втората виждате нас, журналистите. Беше доста страшно. Около нас водата беше два метра. Тя носеше коли, всичко, което не може да се задържи. В Елин Пелин Сакскобургготски се срещна с хората и с представители на общината. За По света и у нас той заяви, че е доволен от това, което се прави, за да се помогне на бедстващите, а също така и от синхрона, който има в работата на различните спасителни служби. Кметът на общината инж. Янко Янков обеща, че съвсем скоро ще бъдат пуснати допълнително помпи за водоснабдяване, а до 10 дни ще бъдат докарани 60 бунгала, в които ще бъдат настани хората от съборените къщи.
Водещ: Казваш, Зоя, синхрон в работата на всички спасителни служби. Защо тогава и този път не успяхме да се справим със стихията? Не се ли поучихме от това, което ни се случи до този момент?
Зоя Велинова: Разбирам. Отговорът е много прост. Просто са нужни пари. Все още не е помогнато, всичко го знаем това, и на хората, които пострадаха от наводненията през юни. Разговарях с кмета на община Елин Пелин. Той ни каза колко много се е молил и е изисквал от Агенция “Пътища” да бъдат осигурени средства за възстановяване на мостовете в общината. Това не е станало и ето видяхме днес резултата. Просто в заключение бих искала да кажа, че явно трябва да има промяна в правителствената политика. Тя трябва да бъде съобразена с променящите се през последните години климатични условия.
Водещ: Зоя, благодарим ти, че беше в студиото с нас.
Тежка нощ изживяха жителите на Долни Богров. Помогнаха им екипи на жандармерията, “Гражданска защита” и полицията. Достъпът до бедстващото население беше възможен само с БТР, тип “Амфибия” и тежка военна техника.
Малко след 22 часа в Долни Богров започна да се говори за необходимостта от евакуация. В същото време водата заля ТИР-паркинга и се наложи да бъдат събудени шофьорите, за да изведат камионите.
Един час след полунощ тук се събраха главният секретар на МВР ген. Бойко Борисов, директорът на СДВР ген. Румен Стоянов и зам.-кметът на София Иван Гечев.
Ген. Бойко Борисов: Сега ще минем, ще видим какво е състоянието и ако има желаещи да се евакуират, ще ги евакуираме.
Репортер: Г-н Гечев, къде ще бъдат подслонени хората, които трябва да бъдат евакуирани?
Иван Гечев: В местното училище. Местното училище го е отворило районното кметство за евакуация при нужда, ако те пожелаят. Болшинството хора предпочитат да си пазят имуществото. Понякога поемат излишни рискове и това не е само тук, това е в цялата страна.
До днес следобед са евакуирани над 150 души от Долни Богров, а водата продължаваше да се покачва. По молба на и.д. кмета на София Минко Герджиков екипи на полицията охраняват къщите на евакуираните хора.
Падналите проливни дъждове наводниха повече от 165 къщи в област Монтана. Има опасност община Якоруда да бъде откъсната от света заради активизирани свлачища. Бедствено положение беше обявено днес в 12 часа във Врачанска област. За последните две денонощия количеството на валежите надхвърли 120 литра на кв. метър. От коритата си излязоха реките Големи и Малък Искър, Ботуня и Въртешница, които наводниха над 200 къщи, промишлени предприятия, училища и детски градини, земеделски земи във Врачанска област. много от селищата са без ток и вода. Най-много са пострадали хората в село Ребърково, община Мездра, където са залети около 100 частни и обществени сгради. Стихията тук се повтаря с още по-голяма сила от предишната на 8 юни.
Гражданин: Според мен можеше да се предотврати от преди една седмица. Реката беше по-малко водата, имаше дъждове, да бяха пуснали язовир Искър да се оттича, а не сега на един път.
Гражданин: Ние си се борим както виждате. Всички сме се събрали, обаче водата е много.
За първи път в историята си е наводнен вековния Черепишки манастир в Искърското дефиле. Монаси и посетители на светата обител успяха да изгаадят барикадата, за да спасят църквата с ценни стенописи от 17 век. Областният управител на Враца е поискал помощ от армията и от големите строителни фирми в бедстващите общини. Гражданска защита подготвя места за евакуация при усложняване на обстановката.
На шест места напълно е прекъснат пътят Разлог - Белица - Якоруда - Велинград. Река Места наводни тази нощ повече от 15 къщи и заля улиците в Якоруда. Живеещите по течението на реката са предупредени да имат готовност за евакуация, ако и тази нощ вали. До село Черна Места в момента не може да стигне и линейка. Тук водната стихия разруши до основни цяла къща и срути наполовина друга. Ако пътният участък до село Дагоново от активираните свлачища, община Якоруда ще бъде откъсната изцяло от света. Докато излезем от критичната ситуация населението ще бъде снабдявано с хранителни продукти по обходните черни пътища, каза кметът на Якоруда Исмаил Цикалов. Тежко е положението и в селата Аврамово, Конарско, Буйнцево и Юруково, където водата е погълнала и цялата зеленчукова реколта.
30 от жителите на монтанското село Охрид бяха евакуирани и настанени при техни роднини. Освен къщите водата унищожи 160 дка ниви и зеленчукови градини. За хората това е истинска трагедия.
Гражданин: Дворовете ни са пълни с вода. Животните започнаха да пищят, не знаеш кое да спасяваш.
Най-тежко е положението в село Боровци. Подпочвени води и излязлата от коритото си река Бързия са залели дворовете и приземните етажи на повече от 100 къщи.
Гражданин: Искам, ако можете, да ми помогнете.
В община Берковица засега няма опасност от наводнения в този район. Нивото на преливните съоръжения непрекъснато се следи.
Около 150 военнослужещи и 25 машини на армията бяха включени в спасителните операции.
Специализирани модулни групи оказват помощ в областите София, Пловдив и Смолян. Това съобщи за По света и у нас началникът на ГЩ на БА ген. Никола Колев. За евакуирането на болни и за доставянето на вода се използват бронетранспортьори и високопроходими машини Урал, Краз и Зил. Дори и те обаче не могат да проникнат до някои места, които все още са недостъпни. С вертолет от авиобаза Крумово са евакуирани двама пострадали при свлачище при Чепеларе.
Репортер: Възможно ли е вертолети да бъдат използвани за спасяване на бедстващи в района на Елин Пелин, който както знаете е откъснат от света?
Ген. Никола Колев: По принцип е възможно, но зависи от метеорологичната обстановка. Трябва да кажа и че в момента не разполагаме с твърде голям брой от оперативни вертолети.
Военнослужещи участват в изграждането на диги по поречието на река Марица и при Ихтиман. Евакуиран е персоналът на военното поделение при Челопечене. Поделението в Мусачево, което е край Елин Пелин обаче остава напълно изолирано. Според ген. Колев обаче щетите от третата вълна от наводнения щяха да са по-малко, ако бяха взети мерки за почистване на речните корита, укрепване на дигите и регулиране на язовирите.
Репортер: А според Вас, чия е отговорността за това, че не са взети достатъчно превантивни мерки?
Ген. Никола Колев: Започвайки от най-ниското ниво - местните кметове, които си познават най-добре района и опасностите и свършвайки може би с Народното събрание, което пък приема законите.
Според ген. Колев е необходимо да се преразгледа приетият наскоро от парламента Закон за управление на кризи.
Много частни фирми изпратиха хляб, макарони, сандвичи, кренвирши и минерална вода на пострадалите от Елин Пелин и другите наводнени райони. Ако искате и Вие да помогнете, знайте, че хората от бедстващите райони имат нужда от чисти чаршафи, одеала, походни легла, дюшеци или средства. На телефоните в Българския червен кръст ще получите информация как да помогнете. Обадете се на 81 64 769 или 0889 41 82 14.
Екипите на “Гражданска защита” от цялата страна вече са се съсредоточени в бедстващите райони. Преди минути репортер на “По света и у нас” разговаря с оперативния дежурен.
Дежурен: Най-тревожно е положението с река Искър. Това е на територията на област Плевен в района на град Искър и село Чомаковци. Безспорно там продължава да се наблюдава. Взели сме мерки и в момента изграждаме превантивно диги в районна на тези две населени места, за да не допуснем наводнение и заливане на къщи. В области от страната положението е все още тежко, като обявено кризисно положение към настоящия момент в следните населени места - в цяла Софийска област - общините Долна Баня, Кремиковци, Нови Искър, Връбница, Ихтиман, Костенец, Горна Малина, Ботевград, Своге. Също тежко е положението в Пазарджишка област. Там кризисно положение има в общините Белово, Велинград, Пазарджик, Панагюрище, Лисичево. В Смолен - извънредно тежко и Чепеларе.
Екипи на Гражданска защита оказват съдействие за превозването на болни и родилки. Водолази с лодки доставят храна и провизии на бедстващото положение.
Дежурен: Наблюдава се лек спад на водите на реките и язовирите в Софийска област, като например язовир Искър има свободен обем от 41 млн. кубични метра. В момента няма опасност от преливане. Язовир Огняново също в Софийска област също намалява преливането си и също това ще доведе до нормализиране на обстановката в наводнените селища под язовирната стена.
Валежите постепенно се движат към източна България и намаляват. След окончателното отдръпване на водите ще започне основното отводняване.
От обяд времето край морето започна рязко да се влошава. Пороен дъжд се изля над Бургас в късния следобед. Четири селища в областта са засегнати от стихията. В момента от Гражданска защита разчистват пътища от паднали дървета. Засега не се налага евакуация на хора. Репортер на БНТ съобщи, че в община Камено са наводнени 50 къщи. Там водата е достигнала до 1.5 метра. Пороен дъжд, примесен с град колкото лещено зърно се изля над Бургас около 17 часа. Наводнени бяха много от по-ниско разположените кръстовища в града. Имаше и аварирали. Екипи на Гражданска защита са извикани за отводняване на четири частни адреса както и в избените помещения на областната управа. Според метеорологичната служба в Бургас дъжд вали над по-голямата част от областта. Все още фронтът не е достигнал единствено най-южното крайбрежие. В районите на град Средец и селата Ливада, Равнец и Новоселци дъждът е 35 литра на кв. метър. В Равнец има 8 наводнени къщи. Екипи на Гражданска защита отводняват. Разчиства се и дере, обрасло с растителност. Не се налага евакуация на хора, увери шефът на Гражданска защита - Бургас Йордан Лозев. Заради усложнената обстановка той е разпоредил до всички кметове в областта постоянно наблюдение на реките и язовирите. На фона на този воден пейзаж, Слънчев бряг и курортните селища Св. Влас и Равда страдат от безводие. Причината обаче е старата водопреносна мрежа.
Откриването на фестивала “Бургас и морето” се отлага за утре вечер заради лошото време.


БНТ - По света и у нас – 23.20
Река Марица преля в Пловдив до кв. “Източен”

Река Марица преля в Пловдив до кв. “Източен”. Нивото на водата в речното корито премина три метра и половина. Залят е бул. “България” и шосето, което води към Окръжна болница, най-голямото лечебно заведение в града. За един час нивото на Марица се е качило с 15 сантиметра, съобщи кметът д-р Иван Чомаков. От Гражданска защита заявиха, че все още няма основание да се обяви бедствено положение.
Трима души загинаха след пороя в Смолянска област. Бедствено е положението в общините Смолян и Чепеларе. Реките Черна, Бяла и Чепеларска излязоха от коритата си и заляха десетки къщи, стопански сгради и училища. Над 50 души бяха евакуирани. Пътят Смолян - Пловдив все още е затворен от свлачища.
42-годишният Асен Аврамов от кърджалийското село Падина се е удавил, след като автомобилът му е бил отнесен от водите на придошлата река Черна. По данни на полицията, той е пътувал сам. Информацията, че в колата е имало още две жени, не е потвърдена. В кв. “Долно Влахово”, 54-годишната Светла Ашикова е била затрупана от свлачище. Десетки къщи в квартала са наводнени, хората са евакуирани. Най-тежко е положението в кв. “Устово”, който остана няколко часа под вода, залят от реките Черна и Бяла. Приливната вълна е придошла с голяма сила. Според очевидци, нивото е стигнало до първите етажи на блоковете. Екипи на “Гражданска защита” са успели да евакуират над 50 души от наводнения район. Критично е и положението в Чепеларе. Река Чепеларска е заляла къщи, цялата Индустриална зона на града, наводнени са две училища и Дома за деца, лишени от родителски грижи. От свлачища са затрупани пътищата към няколко населени места в Смолянска област. Пропаднал е участък от пътя между Смолян и Чепеларе. Второ свлачище е затрупало шосето до бензиностанцията на изхода на Чепеларе. Пътят за Девин също е затворен, отнесен е 30-метров участък в района на с. Широка лъка.


БНТ - По света и у нас – 23.20
34- годишен свещеник загина в двора на църквата “Свети Анастасий” в Чепеларе

34- годишен свещеник загина в двора на църквата “Свети Анастасий” в Чепеларе. Той е бил затрупан от огромна земна маса, свлякла се от близката планина.
Гражданка: До Входа на църквата “Свети Анастасий” се свлича една земна маса и помита свещеника и човека, който живее в къщата до църквата. Той е в много тежко състояние. Закараха го с хеликоптер до Пловдив, а отеца почина. Той беше затрупан със земна маса.
Репортер: А той какво е правил в двора на черквата?
Гражданка: Той живее там. Те просто са премествали колите. Видели са, че може да се откъсне земната и преместват колите и просто като се връщат цялата маса ги затрупва. В стената на къщата ги е завлякла и там се е спряла.


БНТ - По света и у нас – 23.20
Към 20.40 часа е прекъснато движението на влаковете между Карнобат и Бургас

Към 20.40 часа е прекъснато движението на влаковете между Карнобат и Бургас, тъй като на две места е отнесена баластровата призма на железния път. В резултат на поройните дъждове под железния път са се образували две ями - едната с размер 8 метра дължина и 1.7 метра дълбочина, а втората е с размери 4 метра дължина и 1.5 метра дълбочина. БДЖ ЕАД осигуриха 10 автобуса за над 800 пътници от два бързи и един ускорен бърз влак от София до Бургас и от двата нощни влака от Бургас за София. Автобусите транспортират пътниците между Карнобат и Бургас. Отменя се движението на международния бърз влак № 11 82 от Бургас, който вози вагони за Москва, Будапеща, Прага и Братислава. В 22.12 часа е възстановено движението на влаковете по едната ж.п. линия в участъка между Своге и Лакатник. Влаковете преминават през участъка със скорост 25 километра в час с оглед осигуряване безопасното пътуване на клиентите на железницата.
След 22 часа река Марица преля в Пловдив до кв. Източен. Нивото на водата на речното корито премина 3.5 метра. Залят е бул. “България” и шосето, което води към Окръжна болница, най-голямото лечебно заведение в града. За един час нивото на Марица се е качило с 15 сантиметра, съобщи кметът д-р Иван Чомаков. От Гражданска защита заявиха, че все още няма основание да се обяви бедствено положение.
Няма данни от последните часове за нови жертви от наводнения. Поради скъсани диги тази вечер е залят част от град Искър, област Плевен. Предприета е евакуация на населението в този град. В този район осем души са в беда и очакват да бъдат спасени.
Инж. Румен Ангелов, оперативен дежурен “Гражданска защита”: В близост до град Искър е подаден сигнал от 10 души - осем възрастни и две деца, които са били на излет. Засега от мястото са извадени двете деца. В момента се провежда акция за изваждане и на останалите осем възрастни. Около град Смолян също към 21.30 часа заваля наново пороен дъжд. Очаква се повишение нивото на реките Черна и Бяла, преминаващи през град Смолян. Незабавно областния управител е разпоредил и са сформирани шест екипа от общината, Гражданска защита и полицията, които в момента обхождат бреговете на двете реки. При възникване на опасност там за населението, същото ще бъде своевременно предупредено и евакуирано, ако възникне такава опасност.
Въпрос: Има ли и други хора другаде, които се нуждаят спешно от помощ?
Инж. Румен Ангелов: Към момента други такива сигнали за бедстващи хора, нововъзникнали случаи нямаме. В Софийска област положението все още е тежко. Наводнените терени все още нивото на водата е високо и това пречи за провеждане на отводнителни мероприятия. Тази вечер пороен дъжд имаше и в град Бургас, но там са предупредени всички наши дирекции, те са приведени и са в постоянна готовност за незабавно действие и тръгване по подавани сигнали. Също така са предупредени кметовете на общини и всички други интересуващи ги институции за предприемане на незабавни мерки и при всякакви сигнали в град Бургас вече се отводнява град Камено от Гражданска защита, от пожарната, от ВиК. Поддържа се постоянна готовност и се действа своевременно.
Въпрос: Службите, местните власти и съответните компетентни органи в Източна България, могат ли да гарантират, че няма да се допуснат щети, подобни на тези, които в момента се наблюдават в западната част на страната?
Инж. Румен Ангелов: Създадена е необходимата организация и се надяваме, че евентуално щетите биха били по-малки, но тук сме тясно свързани и с метеорологичните условия, защото това е вид природно бедствие, което в определени моменти става неконтролируемо и трудно може да се намери противодействие против тези високи води, които идват от пороите от водосборните реки и дерета.


Дарик радио – Вечерна основна емисия – 18:00
Три станаха жертвите на наводненията в Смолянско след срутване на черква, която уби свещеник

Три станаха жертвите на наводненията в Смолянско след срутване на черква, която уби свещеник. Бедствено положение е обявено в областите Смолян и Чепеларе. Обстановката в цялата Смолянска област продължава да бъде много сложна след дъждовете, който продължиха повече от 18 часа. Официално е потвърден броят на жертвите от потопа. Свлачище уби на място 34-годишния отец Николай в двора на църквата “Св. Анастасий” в Чепеларе и тежко рани 40-годишния му спътник Атанас Кехайов.
40-годишна жена също е загинала след огромно свлачище близо до дома й в смолянското село Влахово. Третата жертва е 64-годишен мъж от Кърджалийското село Падина, завлечен с автомобила си от придошлата река Черна. Трупът му е открит на около два километра по течението на реката. Следствена група изяснява информацията, че в колата са пътували и две жени, но още няма подробности за тях. Десетки домове и административни сгради са наводнени. Най-тежко е положението в квартал “Устово” в Смолян. Над 150 души са евакуирани от наводнените до втория етаж домове. Хората са настанени в ученическите общежития в града и спешно пригодената за подслон спортна зала в Смолян. Щетите са за милиони левове, но тепърва ще стане ясен реалният им размер. Продължава разчистването на пътищата и улиците в града. Възстановява се прекъснатото електроснабдяване в над 40 населени места. Прекъснат е пътят Пловдив- Смолян през прохода Рожен. Поради свличане на земни маси в района на Бачково, пътят за Смолян през Пампорово също е затворен.
Първият лек спад в нивото на река Марица при Пазарджик е отчетен преди половин час. В Пловдив няма повишение и се очаква в близките часове обстановката в областта да се нормализира. Въпреки спада на нивото на Марица при Пазарджик, при Пловдив нивото на реката не спада, защото водите от контролното изпускане на язовир “Тополница” все още се отчитат, а вероятно има и насочени води и от каскадата “Белмекен- Въча”. По информация на областния управител от преди минути, нивото при моста на Университета за хранителни технологии отново се покачва и вече е три метра, което вероятно ще доведе до затварянето на моста за втори път днес. Положението в района на жп моста в Пловдив остава критично. Войници от специалните сили преградиха с 2000 торби пясък подкопаната стена на реката. Нови 3000 чувала са подготвени спешно от фирми и ще бъдат използвани за укрепването на невралгичния участък. На мястото на пробива преди час бе генерал Бойко Борисов. Той съобщи, че в момента най-тежко е положението в Смолян, закъдето замина. Главният секретар на МВР потвърди, че при срутване на църквата в Чепеларе е загинал местният свещеник. Повечето от мостовете в Пловдив вече са отворени. Блокирани от полицията остават само Мостът на “Герджика” и северното платно на булевард “Васил Априлов”, от ресторант-стадиона до бул. “България”, както и районът на залетия жп възел в квартал Борослав. В града средното ниво на валежите е 90 литра на кв. м., а за критичното се счита ниво от 50 литра на кв. метър. Последната тревожна информация е, че е залята помпената станция “Марица” и е спряно захранването на топлофикация “Север”. Ако то не бъде възстановено в близките часове, ТЕЦ-ът няма да има резерви за подаване на топла вода след полунощ днес, каза Димитров, дежурен в Гражданска защита. Според изпълнителния директор на Топлофикация, Митко Убренов, обаче не се очакват сериозни смушения в захранването на града с топла вода, тъй като централата има възможност за резервно захранване. Кметът Иван Чомаков, който прекъсна отпуска си увери, че сметоизвозването в града няма да бъде преустановено, независимо, че мостът към сметището в Цалапица е залят с два метра вода. Общинската администрация има готовност в понеделник ако този мост е повреден с помощта на военните да изгради понтонен мост. В областта най-критично остава положението в град Съединение и в селата Оризаре, Три водици . В Съединение, където са залети двеста къщи, жп гарата и зърнени силози в югозападната част на града, според зам.-кмета, водата не само не спада, а и се покачва. В приземните етажи на много домове в село Оризаре, водата прииждаща от вътре е достигнала вече метър. 170 семейства от ромската махала на Три водици бяха евакуирани още сутринта след скъсването на дигата на яз.Тополница, при пазарджишкото село Огняново, но много от хората останаха в каруци под проливния дъжд. В ранния следобед бе разчистено свлачището, което затвори пътя Бойково- Храбрен. Въпреки свлачището при Нареченски бани движението оттам е пуснато, макар че придвижването е силно затруднено.
Заради падналите валежи областният управител на Враца обяви бедствено положение в цялата област. Най-тежко са пострадали общините Мездра, Криводол и Роман. Наводнени са цели квартали по поречието на реките Искър и Малък Искър, чието ниво на места се е вдигнало с повече от три метра. Има опасност от прекъсване на жп линията Варна-София. Само в Мездренска община за залети повече от осемдесет къщи. В Романско два от кварталите на общинския център също са наводнени. Създадена е организация за евакуиране на хора и животни. Токът е прекъснат навсякъде. В Крайдолско има разрушени пет моста, наводнени къщи и срутени седем сгради. На места е прекъснато и водоснабдяването. Други по-големи реки в областта също са повишили нивата си- Огоста с 2, 20метра, и Скът с 1.50 метра. Областният управител е отправил искане към армията за подпомагане с автомобили и хора при необходимост.
Плевен: Жителите на Искър са издигнали прегради с чували от пясък пред домовете си. Днес през целия ден "Гражданска защита" укрепваше дигите на река Искър. Ако валежите продължат е възможно тази нощ да се наводнят жилищата в крайните квартали на града. Опасност има и от преливане шахтите на колектора за отпадъчни води. При миналата вълна от наводнения се повреди помпата на колектора и мръсната вода преля в домовете на хората. Според зам.-мета на Искър Мирослав Голешарски издигането на временни прегради от пясък е единственият начин да се спре водата, но ако валежите продължат и те ще бъдат безполезни. Жителите на Искър са готови за евакуация.
В Пазарджик в този час все още заседава временната Комисия за защита на населението от бедствия и аварии. Критично остава положението в община Белово, Велинград и Лесичево. По разпореждане на "Гражданска защита" в община Лесичево е спряно електрозахранването, тъй като има опасност от падане на електрически стълбове. Припомням, че около 100 къщи там бяха залети, а селото бе разделено на две части от водните маси. Там в момента хората се евакуират. Все още е забранен за движение участъкът от автомагистрала “Тракия” около крайпътното ханче Калугерово в посока София, който бе наводнен от прелялата река Тополница. Бедствено е все още положението в община Велинград, където са наводнени всичките къщи около река Чепинска. Пътните артерии от и към Велинград са забранени за движение все още. В община Белово се организира снабдяване на населението с водоноски, тъй като там няма вода. По данни на "Гражданска защита" в Пазарджик, нивото на яз. Тополница е започнало да пада с около десет сантиметра на час. По наши наблюдения нивото на река Марица също леко спада.
Щетите от наводненията в Елин Пелин са 20 милиона лева, каза кметът на града Янко Янков. За да се запознае със ситуацията на място бе и премиерът Симеон Сакскобургготски. Премиерът в оставка и бившият управител на София-област, сега депутат от НДСВ, Олимпи Кътев преодоляха залят от вода участък от около два- три километра на пътя към Елин Пелин след като се качиха на верижна машина Емтел Бе. Двамата стигнаха центъра на града където проведоха тридесет минутен разговор с кмета на Елин Пелин, Янко Янков. След срещата Симеон сакскобургготски каза: “Трябва да кажа, че има наистина примерна синхронизация между службите, виждам, че са положили огромни усилия, движат се нещата. Това, което може вече е направено и се взимат мерки”. Премиерът в оставка допълни, че са планувани допълнителни средства за справяне с кризисната ситуация и за покриване на щетите. “Мисля, че това е чиста логика, има неща, които се предвиждат и се действа”. Трагичната ситуация обаче в Елин Пелин не е отминала, предупреди кметът Янко Янков. “След петнадесет часа ще има още повече вода и след това ще започне да се оттича. Вода тук пристига от Рила, от Средна гора и от Стара планина, от цялата Горна Малина водата, част от Ихтиманска община водата, от Лозенската планина идва вода и от Ядешница, от Бухово. Всичките води идват тук при нас. Трябва да има един хеликоптер на разположение на болните, водоснабдяването обещаха да пуснат още една помпа утре, след десетина дни очакваме 60 бунгала за бутнатите жилища”. В града продължава да няма ток и питейна вода. Около 1000 са евакуираните хора от 200 къщи в училищни и читалищни сгради. В следобедните часове част от моста преди града в близост до Италианската фабрика за платове се срути под напора на силно течащата вода и пълноводна река Мътица. Така влизането на камионите с провизии в Елин Пелин се затрудни още повече. Достъпът на специална техника на ГЗ и противопожарните коли, с които се превозват граждани през наводнения участък също. С часове десетина журналисти останаха блокирани в района на Елин Пелин.
Общо 5000 души са евакуирани заради наводненията в страната. Вече две денонощия се бори МВР за преодоляване на последиците от проливните дъждове, това заяви а Дарик, главният секретар на Вътрешното ведомство, генерал лейтенант Бойко Борисов. “ До този момент има над 5000 евакуирани, стотици спасени хора, проблем голям имаме сега и в София, Богров, сега тук към Пловдивско магистралата е отрязана вече, “Тракия”, Марица преля, на всякъде има критични точки. Президентът одобри това, което правим и продължаваме нататък. Вчера в 18 часа премиерът ме вика, така че това са рутинни срещи, които се информират държавните ръководители какво се прави в момента и мисля, че максимумът, което може държавата да прави в момента се прави”.
Репортер: Колко души работят в момента по преодоляване на последиците?
Бойко Борисов: Над 200 000 жандармерията, гранична полиция, дирекция на националната полиция, всички регионални дирекции, противопожарната охрана”.
Още информация за пътната обстановка в страната чуйте от говорителя на КАТ подполковник Красимир Костов: “Най-сериозните проблеми са в Софийско, където са прекъснати магистрала “Хемус” от свлачища и от заливане на пътните платна от вода. Магистрала “Хемус”, магистрала “Тракия”, която е залята от води на придошла река в Паразджишко, също стария път Пазарджик- София, в Софийско е непроходим, първокласният път номер 8, както и подбалканският път София-Бургас, пак в Софийско, така че ограничени са възможностите за придвижване до и от столицата. Не случайно има големи колони в София на Цариградско шосе до КПП Враня, където не се пропускат в посока към Пазарджик автомобили по причината, която споменах преди малко. Има алтернативни маршрути. Онези, които примерно искат от южното Черноморие, от Бургас да се придвижат до София има възможност. Преминава се по маршрута Бургас- Сливен- Нова Загора- Стара Загора- Пловдив- Пазарджик, по магистралата от Пазарджик се слиза от магистралата и се навлиза на трасето на първокласния път номер 8- Пазарджик- Белово- Костенец-Самоков и от Самоков в София и по обратния маршрут.
За Североизточна България и Централна северна България към София може да се преминава като се премине през Прохода на Републиката- Казанлък- Стара Загора- Пловдив- Пазарджик, и по познатия вече споменат от мен маршрут през Белово- Костенец- Самоков- София. За Северозападна България и респективно за Северна България, тъй като е затворена магистрала “Хемус” от свлачище при тунел, може да се ползва проходът Петрохан. Петрохан излиза на Берковица- Монтана, от Монтана към Плевен и вече по другите посоки по пътищата където няма проблеми в Северна България. Може да се ползва пътят от София за Враца през Искърското дефиле- София- Своге- Ребърково- Враца и от Враца към Плевенска област. Затворени са още направленията Разлог, Благоевградско, Белица, Якоруда- Велинград към Пазарджик. Има затруднения по пътя Асеновград- Смолян и Нареченски бани, където от свлачище е затворило една част от пътното платно, но движението се осъществява.


БНР – Централен осведомителен бюлетин – 19:00
В пазарджишка област е обявено бедствено положение

В пазарджишка област е обявено бедствено положение, изключително тежко е положението в шест общини. Над 800 души са евакуирани, разрушени са 16 моста.
Нивото на река Марица продължава да поддържа критичния максимум, в Пазарджик до сега са доставени 3 500 чувала за укрепване на дигите. Нивото на язовир Тополница се смъква с по 10 см на час, но водите на река Луда яна преливат. Движението по пътя Пазарджик- Пловдив се регулира само в едната посока, преди 10 минути се възстанови движението по автомагистрала Тракия. В района на ханче Калугерово платното беше залято от преливането на река Тополница. Прекъснат е жп пътя в района на Белово. Най-тежко е положението във Велинград и лисичево, на места там нивото на водата достигна до вторите етажи на къщите. Над 30 села в областта са без ток и вода, 800 души от велинградско настанени в учебните заведения на курортния град. Министър Фелиз Хюсменова посети днес Лисичево и Пазарджик и определи обстановката като сложна. Има нареждане за евакуиране на жителите от критичните райони. До момента няма данни за жертви в областта.
В пловдивска област заради преливането на язовир Тополница и намиращ се наблизо канал, бедствено положение беше обявено в община Съединение.
Близо 200 са засегнатите къщи в Съединение, наводнени са и селата Правище и Найден Герово, бедствено положение беше обявено и в село Оризаре, след като дигата на река Марица преля дигата. Водата в домовете е около метър. Два напоителни канала, препълнени от дъждовете, преляха и наводниха домовете в село в Злати трап. Железният мост, свързващ Стамболийски с автомагистрала Тракия, се наклони и се очаква всеки момент да рухне. Движението е спряно, използват се други маршрути. Много от жителите на града работят по укрепването на коритото на река Марица. В село три водици бяха евакуирани близо 500 души от ромската махала, там са прекъснати тока и телефоните. В Пловдив ситуацията продължава да е критична, 25-30 см остават, за да прелеят водите на р. Марица на защитните стени в центъра на града. Екипи на Гражданската защита, почистващите екипи и мобилизирани войници успяха да запушат пробив в района на жп моста, където водата на крайбрежния булевард “Марица” достигна 30 см. На мястото на инцидента беше генерал-лейтенант Бойко Борисов, който заяви, че прави всичко възможно за справяне с кризата. Мостът Герджика също е затворен, живеещите до бреговете на Марица са предупредени за евентуална евакуация. Управителят на пловдивска област Гьоко Хаджипетров заяви, че се очаква спадане на нивото на реката до два часа, ако престанат дъждовете в Родопите. Постове ще наблюдават ситуацията през цялата нощ, осигурено е осветление. Кметът Иван Чомаков предупреди, че заради залетият мост към сметището в Цалапица , е прекъснат достъпът на колите до сметището. Той предупреди гражданите да се ограничат в изхвърлянето на боклуци в контейнерите през следващите два дни.
Ново покачване на нивото на р. Искър в плевенския участък беше измерено при град Искър. Приливната вълна вече достига 6 метра и реката е излязла от коритото си. Започнало е допълнително укрепване с още 1 000 чувала с пясък на изградената сутринта изкуствена преграда. До заливането остават около 100 метра. Значително се е покачило и нивото на подпочвените води, в следствие на запълването на отводнителния канал, който преминава през града.
Бедствено положение е обявено в общините Криводол, Роман и Мездра. Нивото на реките във врачанска област се е покачило до два метра и половина. В региона са наводнение стотици къщи, земеделски земи и селскостопански постройки. Залети са мостове и са прекъснати транспортни връзки. В Роман е залята жп линията, поради което е спряно движението на влаковете в направлението Мездра – Варна. Пътуващите с влак между София и Мездра се извозват с автобуси до гара Лакатник, поради активно свлачище.
Движението по международния път Е 79 между София и Видин и по второкласния път Е 15 между София и ферибот Оряхово е отклонено през прохода Петрохан.
Критично е положението в Софийска област, Пазарджик и Смолян. Продължава работата на екипите на ГЗ, пожарната, електроразпределителните дружества, ВиК и МВР за преодоляване на бедственото положение в страната. За днешния ден от работата на ГЗ, слушаме оперативния дежурен Румен Ангелов.
Румен Ангелов: “ Всички наши усилия са насочени с екипите от ГЗ, които сме привлекли от цялата страна и сме ги съсредоточили в бедстващите райони, да помогнем и да достигнем до хората, където се налага да бъдат евакуирани. Днес беше оказана помощ на една родилка в Бухово, както и на мъж, получил инсулт от община Своге. С военен вертолет бяха превозени ранени от община Чепеларе към болницата в Пловдив. За съжаление през днешния ден има и три жертви. От свлачища са затрупани и загинали един мъж в община Чепеларе, една жена в град Смолян. В реката на град Смолян е паднал и лек автомобил с кърджалийска регистрация, от който в последствие е изплувал един труп. В момента следствието и полицията изясняват дали е имало и други хора в автомобила. Аварийно възстановителните работи продължават до пълното нормализиране на обстановката.”
В София- област най-тежка остава ситуацията в района на Елин Пелин, с.Равно поле и района на Горна Малина, където почти всички къщи вече са обхванати от вода. Това съобщи директорът на РДВР- София полковник Стоян Стоянов. Той уточни, че се укрепват дигите на микроязовира, който е в близост до Ихтиман. На 79-ия километър на автомагистрала "Тракия" край Калугерово над река Тополница е залят мост, заради който движението по автомагистралата се отбива по обходен маршрут. Всички ТИР-ове, които са преминали през ГКПП "Калотина", са спрели в момента между Враня и отбивката за Нови хан.
Министър-председателят в оставка Симеон Сакскобургготски обсъди заедно с областния управител на София Александър Григоров и кмета Янко Янков бедственото положение в общината. Според кмета в близките 15 часа се очаква ново покачване на водата, след което тя ще започне да се оттегля. Премиерът каза, че са взети допълнителни мерки и допълни, че за целта ще бъде увеличен бюджета на Комисията за защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи на МС.
Остава бедствена ситуацията и в община Костенец. След почти две денонощия проливен дъжд почти бедствено остава положението в кварталите Момин проход и средногорци. Около 80% от пътната мрежа е изровена и възпрепятства движението на автомобили. Най-сериозна е ситуацията по 70 км по старото Цариградско шосе, между село мирово и квартал Момин проход, където през нощта се е активизирало свлачище, което е прекъснало жп линията София – Пловдив. Отнесени са почти всички мостове по поречието на река Марица, Отчушница и река Башница, свързваща отделните жилищни квартали в общината, което създава проблеми при снабдяване на населението с хляб и хранителни продукти, както и с медикаменти и медицинска помощ. В някои квартали вече е възстановено електроподаването, но на повеченто места няма вода и телефони.
Движението по жп линията София – Пловдив е прекъснато поради наводнение по линията Вакарал- Мирово – Костенец. Пътниците се извозват с автобуси. За неопределено време е отменено движението на влаковете по направленията Бургас – София и Варна – София през Карлово. Не се движат и влаковете в участъка София – Мездра заради свлачище в района на Своге.
Общо 20 къщи са наводнени в ямболските села Гълъбинци и Бояджик, съобщиха от ГЗ в Ямбол. Наводнението в село Гълъбинци е по-сериозно, пожарни коли, оборудвани с лодки са тръгнали към селото. Без ток е село Видинци, където е наводнен трафопоста. Аварийна група от електроснабдяване се опитва да отстрани повредата. Има паднали дървета и пропаднала част от пътното настилка, между улиците “Преслав” и “Марица”, но за сега движението не е спряно. До момента няма данни за драстично повишаване на нивото на река Тунджа в района на ямболска област.
Проливните дъждове в старозагорска област наводниха няколко десетки къщи в селата Найденово и Малко Дряново, община Братя Даскалови и в чирпанското село Гита. Прелял е язовир в община Братя Даскалови, но не е нанесъл сериозни поражения. Пороят е прекъснал пътя между Павел баня и село Турия, в Стара Загора има повалени дървета. Наводнен е районът на автогарата. Закъсалите автомобили са изтеглени. 10 души и 5 автомобила са изпратени в помощ на пострадалите селища.
Министърът в оставка Филиз Хюсменова, която е председател на Постоянната комисия за защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи, посети днес засегнатите места от наводненията.
Филиз Хюсменов: “Язовир Тополница прелива с 400 метра в секунда. Водите от Ихтиман, Костенец и Елин Пелин от изминалото денонощие, които бяха много, се вливат точно този язовир. Разпоредено е непрекъснато дежурство и наблюдение на всички водоеми в региона, екипите в момента работят, населението е евакуирано в културния дом и в други обществени сгради. Осигурили сме одеяла, легла и там, където е необходимо сме разпоредили на кметовете да закупят храна. В момента експертни комисии, извършват проверка на засегнатите места и оценка на щетите. Искаме до понеделник до края на деня да получим оператинва информация, за да можем да реагираме, във вторник съм свикала комисия.”
Турската служба за бедствените ситуации поиска от граждани да вземат мерки срещу опасностите от проливните дъждове, които се очаква да засегнат тази вечер европейската част на Истанбул.


Мост рухна минути след Симеон
Мостът на р. Лесновска в Елин Пелин рухна зад гърба на премиера Симеон Сакскобургготски вчера минути след като бе преминал по него. Той бе дошъл да се запознае лично с щетите в бедстващия от пороите град. Премиерът премина през моста на път за София в 12,26 ч. Минути по-късно половината от моста рухна. Заради непреставащите проливни дъждове в 2,30 през нощта, след като се върна от по-
страдалия Ихтиман, президентът Георги Първанов свика съвещание за ситуацията в бедстващите райони на страната. Софийска област е наводнена и с блокирани пътища и жп линии. Вчера свлачища и вода затвориха двете платна на автомагистрала "Хемус" между Ботевград и София. Марица преля в Пловдив за пъррви път от 44 г. Вълни
от яз. "Тополница"блокираха и движението по магистрала "Тракия".
в. 24 часа - стр. 1


Премиерът мина по мост, той рухна след него
На косъм от блокада в наводнения Елин Пелин се размина Симеон Сакскобургготски вчера. Той дойде в града, за да види лично пораженията от невиждания потоп. Напусна го минути преди селището да бъде откъснато от света.
Единственият път на Елин Пелин след пороите бе мост между гарата и градчето. В 12,26 ч премиерът мина по него с високопроходима машина и отпътува за София. Малко след това мостът рухна наполовина и остави хиляди без изход, без храна, без ток, телефони и вода. Родилка и 9 болни на хемодиализа бяха извозени преди сриването на моста със същата машина тип МТЕЛБ. До 19 ч снощи жертви в града нямаше. Възрастен мъж обаче починал от диабет сутринта. Машините не успяха да извозят трупа. Гробището е под вода, а морга в града няма. Първите етажи на почти всички сгради са наводнени. Екипи от военни и доброволци трескаво спасяваха блокирани по високите етажи хора и ги водеха на единственото сухо място в центъра.
Над 20 млн. лв. са щетите в Елин Пелин според кмета Янко Янков. „За зла участ всички води от 3 планини идват тук", коментира той. Усложнение създало и изпускането на вода от близкия язовир „Огняново". Кметът прогнозира, че още 1 вълна ще залее града около 2 ч. Той благодари на МС и службите, които обещали оборудване, храна и вода.
"Вземаме мерки, нали затова съм тук", отчете Симеон. Запитан ще се отпуснат ли пари от Комисията за бедствия и аварии, той отговори: "Това е чиста логика." 6-има журналисти, сред които и екипът на „24 часа", бяха блокирани между рухналия мост и наводнения път на изхода на Елин Пелин. По нареждане на ген. Бойко Борисов жандармерията изпрати БТР да ги изведе.
в. 24 часа - стр. 4


3 жертви в Смолян
Порой и градушка като из ведро се изсипаха в събота вечерта и в неделя в Смолян и Чепеларе, убиха трима души и нанесоха щети за милиони левове.
Двама мъже и една жена станаха жертви на стихията. В Чепеларе е убит отец Николай Тодоров. Свещеникът е минавал през двора на църквата да огледа щетите и внезапно тръгнало свлачище го затиснало и убило на място. С него е бил и 39-годишният Атанас Кехайов, който е ранен много тежко. Поради затворения път за Пловдив бе извикан хеликоптер да го извози до пловдивска клиника. Пороят глътна лек автомобил "Лада" в района на "Електроразпределиние" в Смолян. 41-годишният Асен Аврамов от кърджалийското с. Падина не видял пропаднал участък и пороят го отнесъл в кори-
тото на р. Черна. Трупът му бе намерен по-късно. Сутринта пък 54-годишна жена бе смачкана от скали и земна маса в смолянския кв, Влахово. Светла Ашикова отводнявала около къщата си, когато от скат на 50-60 м височина върху плевнята й паднала откъртена 5 дка земна площ. Спасители я извадили след няколко часа, но тя вече била мъртва. Ашикова е безработна вдовица, има две дъщери. Кметът на Смолян Дора Янкова обяви още в 9 ч вчера бедствено положение. В Широка лъка мостовете са затлачени. Водата преляла над моста зае. Ге-ла, насроченото за вчера гайдарско надсвирване се отложи. Спешно заседание свика в петък през нощта президентът Георги Първанов, след като се завърна от посещение в наводнения Ихтиман. Заедно с транспортния министър е оставка Николай Василев, областния управител на София-област Александър Григоров, зам.-кмета на Столичната община Иван Гечев, председателя на Държавната агенция „Гражданска защита" Никола Николов, главния секретар на МВР ген.-лейтенант Бойко Борисов, директора на СДВР ген.-майор Румен Стоянов и Васил Бонински - директор на пътно управление София-област, бяха набелязани най-неотложните мерки. Минути по-късно под продължаващия леден дъжд част от този екип се включи в започналата евакуация на застрашените хора от Долни Богров. Операцията продължаваше до късно снощи заради непрекъснатото покачване на водата. Екипите на пожарната, Гражданска защита и на полицията не са се прибирали вкъщи вече трети ден, Тежки камиони, бронетранспортьори, надуваеми
лодки и дори фадроми помагаха да се изведат хората от къщите. В някои от тях водата вече е до втория етаж. Особено тежка бе нощната операция, в която участваше и Бойко Борисов, защото в района няма ток и всичко е в пълен мрак.
Валентин ХАДЖИЕВ
в. 24 часа - стр. 4



След 44 г. Марица преля
Над 200 души от ромските махали в пловдивското с. Три водици са евакуирани в нощта срещу събота, след като придошлата Марица наводни къщите им. Около 14 ч вчера Марица преля в района на моста на Адата край магазин "Билла" и на жп моста край Гребната база в Пловдив, нещо, което не се е случвало от 44 години.
Нивото в реката се покачило след скъсване на дига на яз. "Тополница". По обяд всички мостове под тепетата бяха отцепени. Забраниха и движението по моста на Стамболийски заради опасност от срутване. Наводнен е пътят за сметището в Цалапица и то е откъснато от града. 34 сметовоза не са успели да стигнат до бунището. От почистващата фирма "Еко глобал" призоваха гражданите да се въздържат от изхвърляне на обемисти боклуци през уикенда, тъй като отводняването ще отнеме поне 2 дни. Река Чая е наводнила пътя в района на Бачково и Нареченски бани.
Водолази на Гражданска защита и екип на жандармерията в Пловдив спасиха трима души на остров в река Марица край ресторант "Рибарска среща". Мъжете са измъкнати от бус в момента, когато водата започнала да покрива прозорците на колата. Около 15 часа на жп моста до Гребната база, където водата подкопа брега и заля булеварда, пристигна ген.-лейтенант Бойко Борисов. Той лично ръководи акцията в Пловдив, в която 110-а бригада от специалните части затъкна с торби пясък пробойните на реката. Помагаха и граждани. Заради стихията, разрушила и заляла жп линиите край Своге и към Пловдив, бяха отменени бързите влакове София-Бургас и София-Лом, както и няколко пътнически влака от столицата до Пловдив, Мездра, Вакарел, Копривщица.
БДЖ обаче успяха да извозят с автобуси пътниците, които пътуваха за Бургас, в отсечката София-Септември и обратно. С рейсове бяха извозс ни и пътуващите София-Варна между Своге и Лакатник.
в. 24 часа - стр. 5


„Хемус" и „Тракия" затворени за часовe
Водите на яз. "Тополница" преляха вчера над язовирната стена въпреки отворените изпускатели. Излелите се милиони литри вода в р. Тополница заляха над 150 къщи в 3 села в Пазарджишко. Водата скъса дигата край с. Юнаците и отнесе изпратените на помощ камиони. В 10,30 ч би камбаната на църквата в Калугерово за идващата приливна вълна и селото бе евакуирано.
Около оОяд в Лесичево пристигнаха министър Филиз Хюсменова, шефът на ГЗ ген. Никола Николов и съветникът на президента по националната сигурност Николай Слатински. Докато те се съвещаваха, вълната заля двете платна на магистрала "Тракия" до ханче "Калугерово". Зарази изпуснатите води от "Тополница" се изпълни до краен предел и коритото на р. Марица, стотици жители на Пазарджик през целия ден стояха край брега на Марица и наблюдаваха невиждания водоход. Велинград остана блокиран от водата още от петък вечер. Заради скъсана дига край подстанцията на Велинград електричеството е изключено в целия курортен център, телефоните не работят. В Белово, където също бе обявено бедствено положение, водната стихия е съборила 5 къщи. Рано сутринта вчера бе затворена и магистрала "Хемус" заради свлачище край тунел "Ечемишка", съобщи пресцентърът на МВР.
Любо ИЛКОВ
в. 24 часа - стр. 5



България под вода
Бедствие
- СМОЛЯН: В 8,30 ч. вчера кметът на общината Дора Янкова обяви бедствено положение. Градът е напълно откъснат. Река Черна излезе от коритото си и заля кв. Устово, тя потопи двата моста - входният към квартала и Маданският. Същата участ сполетя и Райково. Водите й довлякоха камъни, дървета и кални наноси. Те повлякоха 5 автомобила и мощен КАМАЗ, който се обърна заради пропадналия път. Труповете на стотици животни плувнаха в мътните води. А в близкото с. Турян гръм уби 30 овце. Гражданите, които имат информация за пострадали в района, да се обадят на тел. 0301/36125 и 0301/62 662.
- ПАЗАРДЖИК: Общинските власти обявиха бедствено положение. Нивото на Марица се покачи
застрашително и заля цели райони от града. Това стана след изпускането на язовир „Тополница" и пороите в петък. Спасени бяха 30 души в закъсала теснолинейка за Велинград. Миналата нощ в града бяха евакуирани 250 бебета от ромската махала (в страната са евакуирани 5000 души!). И Пловдив вчера беше в паника заради придошлата река. Управителят на Пловдивска област Гьока Хаджипетров призова вчера по местното радио жителите от къщите край реката да изтеглят колите си. А от полицията предупредиха, че живеещите в кварталите около Марица ще бъдат евакуирани. Кметът д-р Иван Чомаков обяви предбедствено положение. До късно снощи Марица се покачваше с 5 см на час.
- СОФИЙСКО: В бедствие са Ихтиман, Костенец, Долни Богров, Горна Малина, Нови Искър, Връбница, Долна баня, Своге, Ботевград. В него са унищожени укрепителните съоръжения на главните водопроводи. Водата е негодна за пиене. Канализацията е затлачена с наноси и утайки. В с. Врачеш реките Осеница и Чешковица излязоха от коритата, наводниха десетки къщи, събориха огради и отнесоха животни. Жандармеристи с БТР-и обикаляха Долни Бофов. С въжета те вадеха възрастни, деца и жени от наводнените къщи. Спасиха и момченце инвалид. Елин Пелин също е във воден капан. Пътищата са затворени, а мостовете са отнесени. Жандармеристи измъкнаха от водата родилка и я откараха в болницата. Частници се възползваха от бедствието и срещу 20 лв. предлагаха на всеки желаещ да го транспортират с мощни машини. Шефът на Генщаба ген. Никола Колев заяви, че специални модулни групи са готови да участват в спасителните акции.
- ВРАЦА: Бедствено положение обявиха Мездра и Криводол. Нивото на реките в района се вдигна с 2,5 м. Откъснати са мостове, наводнени са къщи и Черепишкият манастир. Повечето селища останаха без ток. Евакуирани са жители на Хайредин и Борован.
- БЛАГОЕВГРАД: Селата Черна Места и Аврамово са откъснати от света, съобщи кметът на Якоруда Ис-маил Цикалов. Двата възлови моста са скъсани. С. Юруково остана без вода. Без захранване вчера бяха 19 трафопоста в района, а без ток -високопланинските села.
***
Стихията уби трима в Родопите
Петя ГАИДАРОВА
Три жертви взе бурята в Смолянско. Първата бе 54-годишнажена, която загина, затрупана от близо 100 кубика пръст. Трагедията станала в смолянския квартал Долно Влахово около 9 ч сутринта след невиждани от местните през последните 50 години порои. Светла Ашикова била в плевнята сама. "Заради продължаващите проливни дъждове всички си бяхме по домовете и никой не е видял и чул как е станало", каза Севди Касъмов (46 г.) от квартала. В махалата предполагат, че жената е отишла в селскостопанската постройка да види дали има щети от дъждовете. Точно тогава от 50-60 метра скатът над плевнята се свлича и тръгва надолу. Пръстта затрупва постройката и жената. По информация от Гражданска защита изсипалата се земна маса е около 100 кубика."Светла беше вдовица, наскоро я съкратили от работа. Вчера с двете й дъщери плака целият квартал", казаха влаховчани. Трупът на жената беше изваден от екипи на "Гражданска защита" няколко часа по-късно. Смъртта си заради стихията вчера намери и Асен Аврамов (64 г.) от кърджалийското село Падина,съобщиха от полицията. Той пропаднал с колата си при свлачище от улицата до енергото в града в река Черна. Колата бе открита смачкана на повече от километър по-надолу по коритото, а трупът на мъжа, изхвърлен от водата, беше изваден и идентифициран в следобедните часове. Третата жертва на ужасната стихия бе 34-годишният отец Николай в Чепеларе. Свещеникът бил затиснат от срутила се подпорна стена, съобщиха от РДВР- Смолян. Отецът със светско име Николай Тодоров и Атанас Кехайов отишли да видят има ли наводнение в църквата, когато ги затиснало свлачище. Свещеникът починал на място, а Атанас Кехайове много тежко ранен, съобщиха от Чепеларе.
Дъждът в Смолян започна към 19 ч вечерта в петък с канонади от мълнии и дребна градушка. За по-малко от час тя беше изместена от силен вятър и стени от вода, изсипващи се от небето. След полунощ по улиците беше непроходимо за автомобили от камъни и наноси. До сутринта Гражданска защита беше бомбардирана от обаждания за десетки наводнени сгради. На зазоряване всички подстъпи към Смолян се оказаха прекъснати вследствие на бурята. Дъждът продължи с нова сила и реките в града преляха. Щети има в цялата област, най-големи обаче са в общините Смолян и Чепеларе, в които бе обявено бедствено положение. Целият наличен състав на полицията, пожарната и цялата техника на"Електроразпределение"
и ВиК бяха включени в борбата с бедствието. Най-трагично беше в смолянския квартал Устово, където прелялата река течеше по улиците, носейки коли, хладилници, дървета, а хората се скупчваха притеснени и разплакани. Местни хора и аварийни екипи помагаха на пострадалите от наводнените къщи. Над 50 машини и 200 души са мобилизирани да помагат в бедствието, съобщиха от община Смолян.
***
Текст под снимка
Млад мъж и майка му вчера бяха пленени от р. Мъти вир, която отвлякла колата им при разклона за Костенец и Мухово. Обикаляйки района в нощта срещу събота, спасителните екипи чули викове, съобщи шефът на огнеборците ген. Кирил Вой-нов. Разливът на реката бил 500 м и в средата му се виждал човек на клоните на дърво. Спасителите опитали да стигнат до него, но течението било 5 и в секунда и влизането в реката невъзможно. След / ч сутринта екипите успели да влязат с лодка и въжета и да освободят премръзналия 35-годишен мъж от смъртоносната клопка. Той престоял повече от 7 часа сред върбовите клони при 13 градуса. Преди да го откарат е "Пирогов", спасеният помолил да намерят майка му, с която били заедно. Той карал фиата си, когато реката внезапно връхлетяла и го изтласкала от пътя. Вчера се предполагаше се, че майката все още е в колата. За щастие тя се оказа празна.
Жената обаче все още е в неизвестност. Продължава издирването й.
в. Труд – стр. 2 – 3


Президент и премиер газиха калта
Президентът Георги Първанов и премиерът в оставка Симеон Сакскобургготски газиха калта в пострадалите от наводненията градове Ихтиман и Елин Пелин. В нощта срещу събота. Първанов посети едно от училищата в Ихтиман и разговаря с настанените там евакуирани от домовете им граждани. В 2,30 часа през нощта държавният глава свика в кабинета си оперативно съвещание, за да обсъди критичната обстановка. „Станах вир вода, докато стигна при президента, а бяхме в София. Върнах и хората, които бях пратил да оглеждат жп линиите, защото макар и с джипове, можеха да се удавят", разказа пред „Труд" транспортният министър Николай Василев, който участва в сбирката. Вчера той лично подкара джипа си, за да инспектира наводнените пътища. В нощното заседание при президента участваха още главният секретар на МВР ген. Бойко Борисов, губернаторът на София-област Александър Григоров, зам.-кметът на столицата Иван Гечев, шефът на Гражданска защита Никола Николов, шефът на СДВР ген. Румен Стоянов. Първанов изслушал наличната информация и призовал кабинета да предприеме необходимите действия. Той отчел, че са задоволени належащите първоначални нужди от подслон и храна. За да не се стигне до социално напрежение обаче държавата трябвало да положи енергични усилия за възстановяване на нормалния живот. Вчера преди обяд пък премиерът Сакскобургготски прекара 3 часа в Елин-пелинско. За да стигне до засегнатите райони, той бе качен на БТР. Премиерът обеща да бъде увеличен бюджетът на правителствената комисия по бедствията, за да успее да се справи с щетите. Само в Елин Пелин те надхвърлят 20 млн. лева. Симеон увери, че са взети необходимите мерки. В момента било трудно снабдяването с хранителни продукти. Премиерът разпореди веднага за
хората да бъдат осигурени 1000 хляба. 2000 самуна, толкова кисели млека, по 1000 опаковки сирене и макарони, както и 200 кг кренвирши и 600-700 сандвича дари пък „Метро".
***
Текст под снимка
Министър филиз Хюсменова, която отговаря за авариите, обиколи вчера Пазарджишко заедно с президентския секретар Николай Слатински и шефа на Гражданска защита. Тримата поддържаха непрестанна връзка с президента и премиера.
***
Текст под снимка
Министър оглежда щетите от самосвал
Вицепремиерът Николай Василев вчера обиколи засегнатите жп райони от София до Пазарджик. При Костенец той огледа линиите от самосвал, тъй като пътят беше затворен" т
***
Текст под снимка
Ген. Бойко Борисов пристигна в Пловдив, където военни, полицаи и пожарникари трупаха чували с пясък, за да укрепят мястото, подкопано от водите на Марица.
***
Ген. Борисов спаси журналисти
Главният секретар на МВР ген. Бойко Борисов изпрати вчера БТР на жандармерията, за да спаси екипите на „Труд", „24 часа", „Стандарт1' и БТА, които не можаха да напуснат Елин Пелин заради паднал мост.
30 минути след като премиерът Симеон Сакскобургготски мина по моста и излезе от града с камион ЗИЛ,
репортерите попаднаха за два часа във водна обсада. На около километър около тях се простираше буйна, течаща вода с височина метър и половина.
***
Текст под снимка
Министър филиз Хюсменова вчера се чудеше какъв кран ще може да отпуши „тапата" от дънери на моста на Тополница в Лесичово, където реката наводни селото.
в. Труд – стр. 5


Наводненията блокираха страната
Поройният дъжд затвори основни пътища в страната и остави десетки села откъснати от света. Жителите им бяха без ток, телефони и питейна вода. Наводненията блокираха магистралите "Тракия" и "Хемус" още сутринта вчера. Река Тополница преля над моста при ханче Калугерово и наводни "Тракия".
Километрична колона се изви на изхода на София в посока автомагистралата, видя "Монитор". Полицаи отклоняваха движението през Кремиковци и Пловдив, за пътуващите към морето. До там можеше да се стигне единствено през Петрохан, Монтана и Плевен.
"Тракия" бе отворена за коли чак 19 часа вчера, но "Хемус" остана блокирана и след това.
Залят с вода вчера беше и подбалканският път София-Бургас. Непроходими бяха и пътищата Разлог-Белица-Якоруда- Юндола, както и отсечката Асеновград - Смолян. По пътищата Широка лъка и Девин, Смолян - Мадан - Кърджали също не можеха да се движат автомобили заради наводнението. Цял ден екипи на "Гражданска защита" отводняваха и източния околовръстен път на Пловдив.
Водата заля ЖП-линията Варна-София на няколко места.
Централна гара и гара "Филипово" в Пловдив останаха без връзка. Пътниците се извозваха с автобуси от най-засегнатите железопътни участъци.
Елин Пелин беше изцяло отцепен вчера, заради наводненията и свлачища. Всички шосета към града останаха затворени, а мостовете - отнесени. До 18 ч. хлябът, които бе изпратен за население там не можеше да стигне до града.
Трактористи прибираха по 20 лв. за превоз до и от Елин Пелин. Около 20 млн. лв. са щетите, които дъждовете са нанесли в общината, съобщи кметът на града Янко Янков.
Велинград и още 24 села в района също бяха напълно изолирани. Жандармерията достави хляб с БТР-и до селата и махалите във високите части на Велинградско.
Екипите на "Гражданска защита" разчистваха свлачищата и обезопасияваха подкопани къщи, каквито има във всички населени места в района.
Шест области в страната са в бедствено положение- София, Пазарджик, Благоевград, Смолян, Враца и Пловдив, съобщиха от "Гражданска защита" пред "Монитор". Бедстващи в Софийска област са Долна баня, Кремиковци, Нови Искър, Ихтиман, Костенец, Горна Малина, Ботевград.
Белово и Велинград са в кризисна ситуация от петък, а Септември, Лесичево , Панагюрище и Пазарджик от вчера. В Благоевград най-тежко е положението в Якоруда, а в Смолян - Смолян и Чепеларе.
В бедствено положение са и врачанските градове Мездра и Криводол.
в. Монитор - стр. 2


Дъждът отива към морето
Валежите в Западна и Южна България ще спрат до понеделник, но фронтът ще се измести на север и изток, прогнозираха метеоролози от агенция "ТVМЕТ". Те обясниха, че в засегнатите от пороите райони, е възможно леко да превалява още ден два, но поройните дъждове от последните 48 часа няма да се повторят.
Най-бедствено беше положението във Врачанско. Водата там е била 136 литра на квадратен метър. В Софийско 117 литра, а в Монтанско 112. В Пловдивско, Пазарджишко, Видинско водата е достигнала съответно по 90, 80, и 95 литра за квадратен метър. В общините Плевен, Разград, Сливен, Сандански, Кърджали валежите са със значително по-ниски стойности, между 16 ­ 44 литра на квадрат. Метеоролозите обаче са категорични, че тези стойности, макар и отчитащи количеството само за последните 48 часа, надхвърлят три пъти месечната норма.
Валежният фронт ще се съсредоточи в Северна и Източна България от днес, но според очакванията на специалистите количеството дъжд няма да бъде застрашително. Те предвиждат около 40 литра на квадратен метър, което вероятно няма да доведе до кризисно положение. Дъждът обаче ще създаде условия за мъртво вълнение в Черно море. Те предупреждават да се избягва влизането във водата, особено в неохраняваните зони.
Предприемането на походи също е опасно, защото валежите в планинските райони ще бъдат значително по-обилни и продължителни.
В дългосрочен план метеоролозите предвиждат спиране на валежите и затопляне след вторник.
Между 10 и 16 се очакват температурите да достигнат до 29 ­ 36 градуса. На 16, 17и 22 август обаче са възможни нови валежи.
в. Монитор - стр. 3


Марица се превърна в кошмар за Пловдивското поле
Ужасна събота преживяха пловдивчани и жителите на селищата по течението на реките Марица, Тополница, Въча, Чепинска. Съобщенията за нивото на водите, скъсаните диги, пропуканите и съборени мостове, активизираните свлачища приличаха на военна сводка. Най-драматично бе положението в селата Триводици, Оризаре и Хаджиево, както и в общините Стамболийски, Кричим, "Родопи", Съединение, където няма селище без сериозни поражения.
В 17 часа вчера от "Басейнова дирекция - Пловдив" съобщиха, че водите на Марица в чертите на Пловдив вече са само на 25 см. под критичния праг. Реката обаче започна да излиза от коритото си след града. В района на ресторант "Рибарска среща" международният път Е-80 през Хасково за Свиленград бе залят. Жителите от селищата в общините Садово и Първомай по поречието на Марица с тревога очакваха приливната вълна да залее и тях.
Такова бедствие не е имало от юни 1957 г. когато Марица излезе на 3-4 километра от коритото си, коментираха възрастни пловдивчани. Малко преди 15 часа водата заля две улици до железопътния мост в Пловдив. На място пристигнаха кметът Иван Чомаков, който бе прекъснал отпуската си, и главният секретар на МВР ген. Бойко Борисов. 15 минути по-късно дойдоха и първите три камиона с пясък и войници започнаха изграждането на времена дига.
Затворени за движение през деня останаха двете платна на бул. "Марица", мостът "Герджика", а части от булевардите "България", "Васил Априлов", "Дунав", Голямоконарско шосе се превърнаха в езера. Още сутринта управителят на Пловдивска област Гьока Хаджипетров призова живеещите в близост до реката да изтеглят автомобилите си от улиците и по възможност да ограничат пътуванията си.
В 11 часа вчера с вой на сирена кметът на с. Оризаре Светослав Тотев обяви бедствено положение. Само за час през пробивите в дигите водата заля първите десетина къщи от селото. Те са в най-ниската част на селото и са построени през последните години. За укрепване на защитните съоръжения местните хора и екипите на "Гражданска защита" използваха струпаните строителни материали за ремонт на стадиона в Оризаре. Издигната дига към Марица обаче по-късно бе отнесена от придошлите води на р. Въча.
Цяла нощ не сме мигнали, обясниха жители на с. Триводици. Водата ги беше заляла в два часа след полунощ. Около 300 човека от циганската махала са били настанени в училището. Други са се спасили във вилната зона, която е на близкия баир. Има много разбити вили, в които хората са влезли да преспят, обясни пред "Монитор" кметът Атанас Царев. Той включил сирената в селото в 3 часа когато разбрал, че положението не може да бъде овладяно. В селото няма ток, питейна вода, телефоните са прекъснати. Дълбоката повече от метър и половина вода бе издавила животни и птици. В 15.40 часа вчера шефът на областната "Гражданска защита" Атанас Атанасов съобщи, че Червеният кръст изпраща в Триводици храна и одеяла за 250-300 човека.
По обед вчера репортерът на "Монитор" не бе пуснат да мине през моста до град Стамболийски. Полицаите обясниха, че желязната конструкция е осукана и има скъсани болтове. По-късно на мястото пристигнаха и сапьори, за да освободят основите от натрупаните коренища, автомобилни гуми и боклуци.
Водата блокира част от техниката на комуналните фирми на сметището в с. Цалапица. По данни на "Еко Глобал" 15 от техните коли са във водния капан. Другите не могат да разтоварят. От фирмата отправиха призив към пловдивчани да ограничат изхвърлянето на смет през почивните дни. Ако трябва ще построим понтонен мост, но няма да се преустановява извозването на боклуците, заяви кметът Иван Чомаков.
С предимство разчистваме пътя през Първенец и падналата земна маса на пътя Храбрино-Бойково, където днес се провежда рали "Хеброс", съобщи кметът на община "Родопи" Йордан Шишков. Наводнения има в Брестовица, Белащица и Брани поле.
Николай КРЪСТЕВ
в. Монитор - стр. 3



София в блокада
10 жертви взе потопът, наводни половин България и откъсна София от света. Реки заляха магистралите "Хемус" и 'Тракия". Трафикът към морето и границите спря, километрични опашки от камиони, автобуси и коли блокираха входно-изходни пътища на столицата. Хиляди плачеха на автогарите. 5 часа чакам рейса с детето си, нямам вест от него, ридаеше Елена Василева (46 г.) на Централна гара. Телефоните на полицията прегряха. Целият й наличен състав обаче заедно с армията бяха пратени в инфарктните точки. 22 общини останаха под вода. Най-тежко е в Ихтиман, Елин Пелин, Долни Бог-ров, Пазарджик, Смолян, Хасково, Велинград. Привечер преля Марица и хвърли в ужас Пловдив. Към 19 ч буря затвори пристанищата във Варна и Бургас. Колони от бягащи коли задръстиха изходите на двата града и близките курорти.
в. Стандарт – стр. 1


Потопът взе десет жертви
Десет жертви взе потопът. Водната стихия, която не спира повече от 36 часа, уби 5 жени и петима мъже в различни краища на страната. Първата жертва на водния ад бе майката на 22-годишен младеж. Двамата пътували с лек автомобил в малките часове в събота край Ихтиман, когато вълна отнесла колата им. Момчето успяло д? се спаси. То останало на дърво повече от 8 часа, докато пожарникарите го намерят и спасят. Колата с майка му обаче още не е открита. Втората жертва на потопа бе открита рано вчера сутринта в смолянското село Долно Влахово. Жената загинала на място, след като свлачище я премазало. Екипи на Гражданска защита са направили всичко възможно, за да спасят жената, но тя била извадена мъртва. 65-годишен мъж и две момичета на 16 и 20 г. се удавиха в лека кола насред р. Черна в Смолян. По кърджалийската регистрация на автомобила катаджиите разбрали, че става дума за две сестри и мъж от с. Падина. Колата им била завлечена от придошлата река в центъра на Смолян. Водите я потопили за минути. Още 4 автомобила без пътници обаче са потънали в придошлата река. Мълния уби семейство в с. Велюса, до Струмица. Радмила и Иван Георгиеви издъхнаха за секунда. Гръмотевичен удар порази и 47-годишен овчар. До църквата в Чепеларе падна подпорна стена и уби 34-годишен свещеник. Свлачище в райна пък затрупа трима мъже. Те са били извадени в критично състояние. Минута по-късно единият от тях починал. Хеликоптер откара другите двама. Единият бил с откъсната ръка, другият - със счупени крака.
Небето се продъни. 36 часа порой удави страната. Ужасът от петък се повтори с двойно по-голяма сила. Цялата държава бе на крак. Президентът, премиерът, шефът на Генщаба и главният секретар на МВР цяла нощ координираха действията на армията и полицията. БТР-ите им спасиха 5000 души. Властите обявиха бедствено положение в 22 общини. Водният ад в Ихтиман и Костенец се повтори, но с дойна сила. Порази цялата Софийска област, Велинград, Пазарджик и Смолян. Скъсана дига край
ДОЛНИ БОГРОВ заля 200 метра от аутобана "Хемус" и го блокира призори в събота. Полицията не можеше да мине и пусна армията. Народът изпадна в паника. Започна евакуация на Долни Богров. По-късно Тополница преля и затвори и магистрала "Тракия". Километрични колони от автомобили, автобуси и камиони блокираха изходите на София. Бедствено бе и положението в вчера следобед. Марица
преля и има опасност да залее Града под тепетата. Реката скъса дига край село Оризаре. Местните твърдят, че обемът й се е увеличил 4-5 пъти, което не се е случвало от 1959 г. Изградените допълнително диги и насипи са спукани. Очаква се да започне евакуация на жителите, като първи ще бъдат хората от крайните къщи. Пороят е залял моста, който води до сметището на Града под тепетата. Боклукът на Пловдив не може да се извозва и засипва града. Късно снощи адска буря затвори и пристанищата в
БУРГАС И ВАРНА Всякакво движение на малки кораби бе забранено. Хората от курортите започнаха панически да се изнасят. Вместо в леглата си, хората от Ихтиман и Костенец втора нощ прекараха на покривите на къщите си, докато лодки и БТР-ите ги спасят. Повече от 10 ч целият състав на полицията, пожарната, жандармерията и Гражданска защита евакуира-ха населението от залетите райони. Главният секретар на МВР ген. Бойко Борисов координираше спасителните операции. На помощ през нощта в се притече президентът Георги Първанов. По-късно той свика оперативно съвещание във връзка с критичната обстановка. Малко преди да отиде в града, кметът Маргарита Петкова мобилизира населението, тъй като водата в центъра на града вече стигаше 50 см. Отводнените къщи в трите ромски махали останаха на метър и половина под водата. Децата почнаха да се давят. Като гледаш, че детето ти реве за помощ, знаеш ли каква трагедия беше. Много чудо, такова чудо не е било нивгаш, разказа през сълзи многодетната майка Маргарита. Трите осигурени за настаняване на пострадалите сгради се оказаха препълнени и не можеха поемат и останалите бедстващи хора. Хората панически тичаха към центъра на града, защото си мислеха, че там водата е по-малко, разказваха ихтиманци. В суматохата всеки слух хвърляше хората в паника. Към 13 ч вчера се понесе мълва, че един от малките язовири край Ихтиман е със скъсана стена и водата е тръгнала към града. Това накара всички да хукнат неуправляемо в различни посоки.
Дъждът остави под водата и 100 къщи в ЕЛИН ПЕЛИН
Пътищата са абсолютно непроходими. Рано сутринта градът остана напълно откъснат от света. Пороят заля селата Долна и Горна Малина, Раковица, Макоцево, Стъргел, Чеканчево и Петково. Ток няма в целия район. Водата отнесе два моста в с. Долно Камарци, 60 човека останаха откъснати от света. 500 пък са наводнените къщи в Ботевград и селата Новачене, Врачево, Читаково, Скравена, Трудовец, хората са спасени. Дъждовете затиснаха 8 души на гара Лакатник в Своге, но полицията успя да ги спаси. Преливащите реки разрушеха пътищата в с. Бойковец, Етрополе. Обстановката в Софийска област обаче рязко се влоши през нощта и управата обяви бедствено положение. В Божурище се пропука стената на язовир "Пожарево". Десетки пожарникари укрепват дигата на реката край Долна баня, защото има опасност да залее района.
***
БТР спаси журналисти
Бронетранспортьор спаси шестима журналисти в град Елин Пелин. Четирима фоторепортери и двама репортери от национални медии останаха блокирани в града, тъй като мостът между централната част и жп гарата се срути. Журналистите веднага потърсиха помощ от МВР. Час по-късно лично главният секретар ген. Бойко Борисов разпореди към мястото незабавно да тръгне БТР. Репортерите бяха спасени от изолираното място. Медиите благодарят на Бойко Борисов на бързата намеса. Само 30 минути са делили премиера в оставка Симеон Сакскобургготски от това да остане блокиран в изолирания от света град. Премиерът, който отиде в Елин Пелин да види щетите, минал по същия мост.
в. Стандарт – стр. 2 – 3


Отново наводнения и бедствено положение в страната
Проливни дъждове в няколко района на страната отново причиниха бедствено положение. В най-тежко състояние са Ихтиман, Банкя, Видин, Костенец, Горна Малина и Белово.
След наводненията в Ихтиман 2000 души бяха евакурани и настанени в две училища. В спасяването са участвали екипи на Гражданска защита и Пожарна и аварийна безопасност. Акцията се е ръководила лично от главния секретар на МВР Бойко Борисов. Служители на жандармерия и полиция също са помагали на бедстващото население. На пострадалите са раздадени 200 одеяла, храна и напитки.
Костенец и Елин Пелин също са наводнени след преливането на язовир "Огняново". Над 350 къщи вече са необитаеми, а нивото на водата е достигнало средно 1 м. Повредени са асфалтови настилки, започнали са да се образуват и свлачища.
Прелял е и язовир Белополци, но по данни на спасителните екипи са взети навременни мерки за евакуиране на населението. Заради наводняване и паднали камъни е затворен пътя Велинград-Сърница. Непроходими са и други участъци от страната. С вода е залято платното по пътя София-Перник и е изцяло непроходимо в участъка на Драгичево. Всички влакове, които се движат по жп-линията край Вакарел, са спрени и изчакват спадането на водата. Железопътната линия към село Мирово е отнесена. В района са активизирани няколко свлачища, мостът към гробищния парк на Костенец също е отнесен от придошлите води. Тежка е ситуацията и в центъра на Банкя, където е наводнен центъра, а мостът при с. Долни Богров е отнесен. След като в София бе наводнен участъка от Княжево до Овча Купел, се наложи спиране на трамвайния транспорт.
в. Политика - стр. 2

http://focus-news.net





{START_COUNTER}